لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۸

ناتو انتقال امور امنيتی در افغانستان به نيروهای افغان را آغاز کرد


ناتو انتقال امور امنيتی در افغانستان به نيروهای افغان را آغاز کرد
ناتو انتقال امور امنيتی در افغانستان به نيروهای افغان را آغاز کرد

ناتو کنترل امور امنيتی در ولايت مرکزی باميان افغانستان را به نيروهای امنيتی افغان واگذار کرده است.

باميان نخستين منطقه از هفت منطقه ای است که مسئوليت امور امنيتی خود را در مراحل مقدماتی اين نقل و انتقال به عهده می گيرد. بهمين مناسبت امروز، يکشنبه، مراسمی در باميان برگزار شد.

ولايت باميان از هنگام سرنگونی طالبان در اواخر سال ۲۰۰۱ کمتر صحنه جنگ بوده است.

ناتو قرار است امور امنيتی افغانستان را در چارچوب برنامه ای چند مرحله ای، که انتظار می رود درسال ۲۰۱۴ تکميل شود، به ارتش و پليس افغان بسپارد ، و راه را برای بازگشت بخش عمده ای از نيروهای خارجی به کشورهايشان هموار کند.

حامد کرزی رئيس جمهوری افغانستان مدتهاست که بر چنين نقل و انتقالی تاکيد می گذارد.

ماه گذشته باراک اوباما رئيس جمهوری آمريکا اعلام کرد ۳۳ هزار نفر از نيروی ۱۰۰ هزار نفری آمريکا در افغانستان ظرف چهارده ماه آن کشور را ترک می کنند.

آلمان نيز گفته است بزودی شمار نيروهای ۵ هزار نفری اش را در افغانستان کاهش می دهد، و نيکلای سارکوزی رئيس جمهوری فرانسه هم می گويد شمار سربازان فرانسوی در افغانستان را، به همان نسبتی که آمريکا از شمار سربازانش در افغانستان کم می کند، و همزمان با برنامه آمريکا برای اين فراخوانی، کاهش می دهد. فرانسه در افغانستان ۴ هزار سرباز دارد.

بريتانيا گفته است تا پايان سال ۲۰۱۴ قريب ۴هزار نفر از سربازانش را از افغانستان خارج می کند و شمار نيروهايش را در آن کشور به ۹ هزار نفر کاهش می دهد.

XS
SM
MD
LG