لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۸

طالبان طرح ناتو برای خروج از افغانستان را رد کرد


آندرس فو راسموسن، دبیر کل ناتو
آندرس فو راسموسن، دبیر کل ناتو

طالبان افغانستان طرح ناتو برای خروج سربازانش از افغانستان تا پایان سال ۲۰۱۴ را رد کرد و آن را نشان شکست خواند.

طالبان در بیانیه ای در روز یکشنبه، تاریخ مقرر برای خروج نیروهای نظامی بین المللی در سال ۲۰۱۴ را «غیرعقلانی» خواند و گفت چنین اقدامی «جنگ بی معنی» را طولانی تر می کند که در آن هیچ بردی وجود ندارد.

رهبران ناتو طی نشست اخیر این سازمان در لیسبون بر سر طرح خروج سربازان از افغانستان توافق کردند. نشست پرتغال روز یکشنبه خاتمه یافت. اما ناتو و مقامات آمریکایی می گویند خروج واقعی سربازان به وضعیت امنیتی عراق بستگی دارد.

خشونت ها در افغانستان به شکل روزانه در جریان است و از سال ۲۰۰۱ که طالبان مغلوب نیروهای خارجی و افغانی شد، اینک کشته شدن نظامیان و غیرنظامیان در اوج خود است.

روز یکشنبه، بر اثر انفجار بمب در ولایت قندهار، سه غیرنظامی کشته و سه تن دیگر مجروح شدند.

ناتو نیز اعلام کرد که نیروهای افغان و بین المللی طی یک رشته حملات در روز یکشنبه در نقاط مختلف افغانستان، بیش از ۲۰ شورشی را کشتند.

به گفته پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، حملات جداگانه هوایی در ولایت جنوبی هلمند، ۱۱ غیرنظامی از جمله یک رهبر محلی طالبان را به کشتن داد. پنج غیرنظامی نیز گفته می شود طی درگیری ها میان نیروهای بین المللی و افغان با شورشیان کشته شدند.

در ولایت غربی فراه، نیروهای ائتلاف و افغان، دو شورشی را کشتند و در لوگر، حمله هوایی نیروهای ائتلاف، یک شورشی را کشت و دو نفر دیگر را مجروح کرد.

XS
SM
MD
LG