لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۸

ژنرال مک کریستال: کلید پیروزی ناتو در افغانستان جلب اعتماد مردم است


ژنرال مک کریستال توقعات از اوضاع افغانستان را بیش از اندازه میداند اما بر این باور است کلید پیروزی ناتو در افغانستان، جلب اعتماد مردم آن کشور پیش از آنکه افغان ها چشم امید به طالبان بدوزند است.

ژنرال استنلی مک کریستال، فرمانده نیروهای ناتو، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی در افغانستان می گوید اوضاع افغانستان جدی است و مقوله پیروزی یا شکست نیروها در حمایت از مردم و دولت افغانستان نباید دست کم گرفته شود.

در افغانستان با افزایش حملات طالبان علیه نیروهای ناتو، رهبران نظامی و سیاسی کشورهای عضو این سازمان زیر فشار قرار گرفته اند تا نشانه هایی از پیشرفت و بهبود و راهکار روشنی برای آینده ارائه کنند.

مردم افغانستان بر این باور بودند که در پی تهاجم نظامی آمریکا و سقوط طالبان در سال ٢٠٠١ صلح و کامیابی به کشورشان رو خواهد کرد.

ژنرال مک کریستال توقعات از اوضاع افغانستان را بیش از اندازه میداند اما بر این باور است کلید پیروزی ناتو در افغانستان، جلب اعتماد مردم آن کشور پیش از آنکه افغان ها چشم امید به طالبان بدوزند است.

ژنرال دیوید ریچاردز فرمانده ارتش بریتانیا نیز بر همین باور است.

ژنرال ریچاردز میگوید بیش از ٨٠ درصد افغان ها هنوز چشم امید به موفقیت دولتشان و جامعه بین المللی در افغانستان بسته اند، گرچه کاسه صبرشان از درماندگی ناتو در کسب موفقیت در آن کشور لبریز شده است.

بویژه تلفات غیرنظامی حمله های هوایی نیروهای ناتو علیه مواضع طالبان در افغانستان سبب شده گروهی از افغان های مایوس به صف نظامیان طالبان بپیوندند.

از سوی دیگر تلفات فزاینده ناتو نیز جنگ افغانستان را به پدیده ای منفور بدل کرده است.

کانادا و هلند از هم اکنون تاریخ خروج نیروهایشان از افغانستان را اعلام کرده اند و ایتالیا در پی مرگ ۶ سرباز ان کشور در یک انفجار کنار جاده ای از قصدش برای خروج هرچه زودتر نیروهای ایتالیا از افغانستان خبر داده است.

اکنون فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان منتظر است ببیند ده ها هزار نیروی تازه نفسی که به اعتقاد وی برای پیروزی در جنگ افغانستان مورد نیاز است، در اختیار سازمان پیمان آتلانتیک شمالی قرار خواهد گرفت یا نه.

XS
SM
MD
LG