لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۰۴

پترائوس از بهبود وضعیت نیروهای افغانستان خبر داد


ژنرال دیوید پترائوس، فرمانده ارشد آمریکایی در افغانستان می گوید نیروهای این کشور نشان می دهند که آماده بر عهده گرفتن مسئولیت های امنیتی تا سال ۲۰۱۴ هستند
ژنرال دیوید پترائوس، فرمانده ارشد آمریکایی در افغانستان می گوید نیروهای این کشور نشان می دهند که آماده بر عهده گرفتن مسئولیت های امنیتی تا سال ۲۰۱۴ هستند

ژنرال دیوید پترائوس، فرمانده ارشد آمریکایی در افغانستان می گوید نیروهای این کشور نشان می دهند که آماده بر عهده گرفتن مسئولیت های امنیتی تا سال ۲۰۱۴ هستند. ژنرال پترائوس این اظهارات را روز سه شنبه طی سخنرانی در دانشگاهی در پاریس ایراد کرد.

او با مثال زدن کابل، پایتخت افغانستان گفت ناتو هم اکنون شواهدی را می بیند که طی آن ها نیروهای افغانستان نقش رهبری را در تأمین امنیتی برعهده می گیرند. اما او در عین حال گفت پیش از آمادگی کامل افغانستان در تحویل گرفتن تامین امنیت کل این کشور، چندین گام باید برداشته شود.

پیشتر در روز سه شنبه، حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان ناتو را به تامین به گفته او «تجهیزات ناکافی» برای نیروهای افغانی، متهم کرد و گفت اگر ناتو تجهیزات نظامی بیشتری در اختیار نیروهای امنیتی کشورش نگذارد، این تجهیزات را از منابع دیگری تأمین خواهد کرد.

رئیس جمهوری افغانستان در یک کنفرانس خبری در کابل گفت دولت او از مقدار تجهیزاتی که شرکای ناتو به افغانستان داده اند خوشنود نیست.

کرزی همچنین گفت اگر قرار باشد نیروهای افغان کنترل کامل امنیت کشور را تا سال ۲۰۱۴ در اختیار بگیرند، به کمک بیشتری نیاز خواهند داشت.

وی اضافه کرد اگرسازمان ناتو نیازهای افغانستان را تأمین نکند، کشورش آزاد است برای تجهیز پلیس و ارتش خود به منابع دیگر روی بیاورد. او منبع خاصی را ذکر نکرد.

کرزی، با وجود این انتقاد، مشارکت سازمان ناتو با افغانستان را ستود و گفت این سازمان کماکان به کمک خود به افغانستان پس از سال ۲۰۱۴ ، که زمان خروج نیروهای خارجی است، ادامه خواهد داد.

در حال حاضر نزدیک به ۱۵۰ هزار سرباز خارجی در افغانستان وجود دارند که در نبرد با طالبان نیروهای آن کشور را یاری می دهند.

XS
SM
MD
LG