لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۰۶

حمايت دولت افغانستان از آزادی بيان و مطبوعات


وزیر اطلاعات و فرهنگ افغانستان می گوید دولت آن کشور بصورتی محکم و پايدار از آزادی بیان و مطبوعات حتی بعد از خروج نيروهای بین المللی محافظت خواهد کرد.

در مصاحبه ای با بخش افغان صدای آمریکا، سيد مخدوم رهين گفت پیش نویس جديد قانون رسانه ها به اين امر کمک خواهد کرد. همچنين راديو تلويزيون افغانستان و آژانس خبری باختر به رسانه های عمومی، در نتيجه خارج از دولت و کنترل وزارت اطلاعات و فرهنگ تبديل خواهند شد.

اما سازمان دیده بان حقوق بشر و سازمان های رسانه ای در مورد مفاد متعددی در اين پیش نویس ابراز نگرانی کرده اند. این نگرانی ها عبارتند از: ایجاد یک دادستان ویژه برای رسیدگی به موارد رسانه ها و ترکیب يک بخش نظارتی برای نظارت بر مطبوعات. این اقدام همچنین برنامه های خارجی در افغانستان را محدود میکند.

در اواخر ماه گذشته، هيات اعزامی سازمان ملل متحد در افغانستان با گردهم آوردن حدود ۱۰۰ روزنامه نگار و نماینده سازمان های رسانه ای در کابل به بحث در مورد پیش نویس قانون جهت آماده کردن نظرات مشترک برای ارائه به دولت پرداخت. یک مقام در وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان گفت: نگرانی در مورد قانون «بی اساس» است و اين قانون به «آزادی بیشتر» منجر می شود.

در مصاحبه خود با صدای آمريکا آقای رهين تاکيد کرد که اين قانون در مرحله پيش نويس است و اگر در جایی ديده شود که برای آزادی بیان مناسب نیست ... می توان آن قسمت را حذف کرد. او از نظرات روزنامه نگاران و جامعه مدنی استقبال کرد.

در آخرین شاخص آزادی مطبوعات جهانی، گزارشگران بدون مرز افغانستان را در رده ۱۵۰ از ۱۷۹ کشور جهان، با اشاره به تهدید به خشونت از سوی افراط گرایان و گروه های سیاسی به عنوان یک نگرانی عمده برای روزنامه نگاران، رتبه بندی کرد.
XS
SM
MD
LG