لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۴

رانش زمین در افغانستان ۲۵۰۰ نفر را زیر خاک مدفون کرد


مقامهای محلی در استان بدخشان افغانستان از آغاز تلاش برای بیرون کشیدن اجساد دستکم ۲۵۰۰ تن از ساکنان یک روستا در این استان که بر اثر رانش زمین زیر گل و لای مدفون شده اند خبر دادند. امدادگران و نیروهای دولتی تا کنون ۲۵۰ جسد تا کنون از زیر خاک بیرون کشیده اند.

رانش زمین دیروز در بدخشان در دو مرحله و با فاصله زمانی اندک اتفاق افتاده است. بر اساس گزارشها شماری از قربانیان کسانی هستند که در ساعات اولیه رانش زمین به کمک آسیب دیدگان روستای آب باریک رفتند اما خود گرفتار مرحله دوم رانش زمین شدند.

معاون استاندار بدخشان گفت: نیروهای امدادی و بین المللی به روستای آب باریک شهرستان الگوی رسیده اند و از صبح امروز (شنبه ۱۳ اردبیهشت) خارج کردن اجساد را از زیر گل و لای آغاز کرده اند.

گل محمد بیدار گفت تا کنون ۲۵۰ تن از زیر خاک بیرون کشیده شده اند و تلاش ها ادامه دارد.

شاه ولی الله ادیب استاندار بدخشان جمعه شب اعلام کرد ۳۰۰ خانوار روستا آب باریک شهرستان الگوی بدخشان بر اثر رانش زمین در زیر گل و لای مدفون شدند و دستکم ۲۵۰۰ تن در این رویداد کشته شده اند.

ادیب افزود بیش از ۱۲۰ خانوار هم بر اثر این رانش زمین آواره شده اند.

گفته می شود بیش از ۷۰۰ خانواده دیگر از ساکنان این روستاها که در معرض تهدید قرار داشتند با کمک نیروهای امنیتی و امدادی از منطقه خارج شدند.
به دنبال این رویداد، حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان هیاتی را به بدخشان فرستاد. کرزی از مقام های دولتی و محلی خواسته که کمک های فوری به قربانیان برسد.

در همین حال باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا نیز در جریان نشست مشترک خبری خود با انگلا مرکل صدراعظم آلمان در کاخ سفید به رویداد بدخشان افغانستان اشاره کرد و به نمایندگی از مردم آمریکا در این حادثه با مردم افغانستان همدردی کرد.

اوباما گفت: «ما گزارش هایی از لغزش ویرانگر زمین در افغانستان داشتیم که به دنبال سیلاب های اخیر اتفاق افتاد. گزارش شده که افراد زیادی ناپدید شدند و عملیات نجات در حال انجام است. همان‌طور که ایالات متحده در جریان یک دهه دشوار با مردم افغانستان بود، ما حاضریم که به شرکای افغان خود در این رویداد طبیعی کمک کنیم.»

وزارت امور خارجه ایران هم در بیانیه کوتاه خبری، از رویداد طبیعی ولایت بدخشان ابراز تاثر کرده است.
XS
SM
MD
LG