لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۳

حامد کرزای آمریکا و پاکستان را مسئول اوضاع افغانستان دانست


حامد کرزای رئیس جمهوری پیشین افغانستان در مصاحبه ای با خبرگزاری رویترز از ارتباط نزدیک خود با اشرف غنی رئیس جمهوری فعلی افغانستان گفته است.

حامد کرزای می گوید او و رئیس جمهوری اشرف غنی اغلب با یکدیگر دیدار کرده یا تقریبا هر روز گفت وگوی تلفنی دارند.

آقای کرزای می گوید او در مورد مسائل کلیدی کشورش به اشرف غنی مشاوره می دهد. مسئله ای که با توجه به مواضع اخیر وی می تواند موجب نگرانی کشور های غربی باشد.

رئیس جمهوری پیشین افغانستان هنوز خود را بازیگری در صحنه سیاست آن کشور می بیند و می گوید او هنوز با رهبران فرقه ای و مذهبی، قانون گذاران، و مقام های دولتی در مورد مسائل جاری افغانستان در تماس است.

حامد کرزای که در سال های آخر ریاست جمهوری خود از غرب انتقاد می کرد، در این مصاحبه نیز از ایالات متحده و پاکستان انتقاد کرده و گفته است جنگ افغانستان جنگ افغان ها نیست بلکه جنگ خارجی برای منافع خارجی است و بازیگران عمده آن ایالات متحده و پاکستان هستند.

او می افزاید بدون همکاری ایالات متحده و پاکستان ، افغانستان به صلح دست نمی یابد.

آقای کرزای می گوید اگر ایالات متحده می خواهد در افغانستان پایگاه داشته باشد باید ابتدا صلح را در آن کشور برقرار کند و وحدت ملی و حق حاکمیت افغانستان را محترم شمارد.

رئیس جمهوری پیشین افغانستان ادعا می کند به این دلیل در دوران ریاست جمهوریش پیمان امنیتی بین کشورش و ایالات متحده را امضا نکرده بود.

XS
SM
MD
LG