لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۵۹

پلیس افغان توطئه ترور حامد کرزی را خنثی کرد


لطف الله مشعل سخنگوی مدیریت ملی امنیت
لطف الله مشعل سخنگوی مدیریت ملی امنیت

مقام های افغان می گویند پلیس توطئه ای را که گفته می شود برای ترور حامد کرزی رییس جمهوری طرح شده بود خنثی کرده است.

آژانس اطلاعات افغانستان روز چهارشنبه اعلام کرد شش مظنون، از جمله برخی از کسانی که گویا در منطقه عشایری وزیرستان شمالی در پاکستان آموزش می دیدند، بازداشت شده اند.

لطف الله مشعل سخنگوی مدیریت ملی امنیت می گوید یک گروه خطرناک و تحصیلکرده شامل معلمان و دانشجویان با ارتباط هایی با القاعده و شبکه حقانی مرتبط به القاعده در این توطئه دست داشته اند. وی افزود یکی از محافظان کرزی عضو این گروه بوده است.

کرزی از زمان برگزیده شدن به ریاست جمهوری در سال ۲۰۰۲ هدف چندین ترور نافرجام بوده است.

خبر این توطئه در پی یک سلسله قتل های مهم، از جمله ترور احمد ولی کرزی برادر ناتنی حامد کرزی در ماه ژوئیه، اعلام می شود.

مقام های آمریکایی و افغان شبکه حقانی را به طرح و اجرای حمله در افغانستان با حمایت سازمان اطلاعات نظامی پاکستان متهم کرده اند. اما اسلام آباد این اتهام را رد می کند.

بامداد چهارشنبه، مقام های ناتو گفتند در حمله هوایی ائتلاف در ولایت خوست در نزدیکی مرز پاکستان یک رهبر ارشد شبکه حقانی کشته شد. وی که به دلاور مشهور بود، روز سه شنبه در جریان حمله در ناحیه موسی ِخل کشته شد. یک اطلاعیه حاکی است که دو همدست وی نیز در حمله کشته شدند.

به گفته ناتو دلاور دستیار اصلی حاجی مالی خان، رهبر شبکه حقانی در افغانستان بوده است. دلاور یک هفته پس از بازداشت خان کشته شد.

دلاور به همکاری و طراحی برای حمله هایی علیه نیروهای افغان و ائتلاف در منطقه مرزی با خان متهم بود. دلاور همچنین مسئول تسهیل حرکت جنگجویان خارجی و حمل اسلحه در منطقه بود.

XS
SM
MD
LG