لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۲

حمله طالبان در کابل ده ها نفر را کشت؛ وقوع انفجار دوم در پایتخت


مقامات پلیس کابل می گویند بیش از ۳۰۰ نفر در حمله طالبان مجروح شده اند.
مقامات پلیس کابل می گویند بیش از ۳۰۰ نفر در حمله طالبان مجروح شده اند.

چند ساعت پس از مرگبارترین حمله چند سال اخیر طالبان در پایتخت افغانستان در روز سه شنبه، انفجار دیگری در کابل رخداد. خبرگزاری رویترز به نقل از سخنگوی وزارت کشور افغانستان نوشته است که در انفجار دوم که یک بمب کناره جاده ای بود، آسیب های جدی گزارش نشد. انفجار باعث به صدا درآمدن آژیرها در سطح شهر شد.

پیشتر شبه نظامیان طالبان صبح روز سه شنبه به یک تیم امنیتی که از مقامات بسیار مهم دولتی افغانستان حفاظت می کنند، در کابل حمله کردند. در این حمله که حدود ساعت ۹ بامداد آغاز شد، یک انفجار بزرگ رخداد که پایتخت افغانستان را به شدت لرزاند.

به گزارش بخش دری صدای آمریکا، طالبان در این حمله ساختمان ریاست دهم امنیت ملی را هدف قرار داد که طی آن ۳۰ نفر کشته و دست کم ۳۲۷ نفر دیگر مجروح شدند.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد ضمن اعلام تسلیت به خانواده کشته شدگان این حمله، اقدام طالبان را محکوم کرد. او در لاهه هلند گفت هیچ توجیهی برای حمله به غیرنظامیان و یا نیروهای امنیتی وجود ندارد.

با آنکه طالبان اعلام کرده هدف آنها نیروهای امنیتی بود، اما به گفته سخنگوی وزارت کشور افغانستان، بیشتر قربانیان حمله طالبان غیرنظامیان از جمله زنان و کودکان بودند.

​محمداسماعیل کاووسی سخنگوی وزارت بهداشت افغانستان به بخش دری صدای آمریکا گفت که زخمی شدگان این حمله به بیمارستان های کابل منتقل شده اند.

در این حمله، یک بمب گذار انتحاری خودرویی پر از مواد منفجره را در یک پارکنیگ خصوصی پشت مجموعه امنیتی منفجر کرد که دیوار ساختمان اداره امنیتی را خراب کرد و سپس مهاجمانی سعی کردند وارد ساختمان شوند که در درگیری با نیروهای امنیتی کشته شدند.

شاهدان گفتند که صدای تیراندازی و انفجار را که در بخش شلوغی از کابل نزدیک وزارت دفاع و کاخ ریاست جمهوری افغانستان رخ داد، همچنان در طول روز می شنیدند.

آمریکا این حمله را محکوم کرد.

به گزارش بخش دری صدای آمریکا، محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان این حمله را محکوم کرده و گفته است که این عمل مخالفان مسلح نشان واضح از ضعف و شکست آنان در رویارویی با نظامیان افغان است. آقای غنی گفته است که این رویداد باعث ضعف اراده مردم و نیروهای امنیتی افغان نخواهد شد.

طالبان اخیرا اعلام کرد که حملات بهاری خود را آغاز کرده است. اقدامات طالبان در کابل نشان دهنده وضعیت شکننده امنیتی در این کشور است.

XS
SM
MD
LG