لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۳۶

یک مقام افغان: جرگه صلح آخرین امید برای پایان دادن به جنگ است


ریش سفیدان عشایری افغانستان و نمایندگان دیگر در جرگه صلح در کابل می گویند این گردهمایی آخرین امید برای پایان دادن به نزدیک به ۹ سال جنگ با شورشیان طالبان است.

نزدیک به ۱۶۰۰ نماینده از سراسر افغانستان روز پنجشنبه در دومین روز جرگه، در خیمه عظیمی در غرب کابل، به گروه های کاری تقسیم شدند تا راه هایی برای آشتی با طالبان پیدا کنند.

قیوم الدین کشاف، نایب رییس جرگه، این جلسه را آخرین شانس برای پایان دادن به نا آرامی نامید و یادآور شد «اگر ما نتوانیم پنجره ای برای صلح بگشاییم، قادر نخواهیم بود دروازه اصلی را باز کنیم.»

کشاف گفت برخی از نمایندگان می خواهند امریکا زندانیان طالبان را در صورتی که متهم نشده اند از زندان آزاد کند. دیگران خواهان حذف اسامی رهبران طالبان از فهرست سیاه آمریکا هستند.

هیات ها همچنین در این باره که آیا دولت افغانستان باید وادر با مقانات ارشد طالبان وارد مذاکرات صلح شود یا نه، بحث کردند. طالبان به جرگه دعوت نشده اند ، آنها اهمیت آنرا رد کرده اند و گفته اند تا سرباران خارجی از افغانستان بیرون نروند، در مذاکرات صلح شرکت نخواهند کرد.

روز پنجشنبه امنیت شدیدی در سراسر کابل برقرار بود. روز چهارشنبه، در نخستین روز جرگه، شبه نظامیانی که جلیقه های انتحاری پوشیده بودند در حمله ای به کنفرانس موشک هایی را که در نزدیکی خیمه فرود آمدند، پرتاب کردند. دو بمب انداز کشته شدند. اما کس دیگری صدمه ندید.

برخی افغان ها به موفقیت مذاکرات تردید دارند. منتقدین می گویند نمایندگان دست چین شده اند و هیچ یک از اعضای فعال گروه های شورشی در آن شرکت ندارند.

پس از جلسات روز پنجشنبه، هیات ها گزارشی به برهان الدین ربانی رییس جرگه ارائه خواهند داد. او زمانی رهبری یکی از گروه های مقاومت ضد شوری، معروف به مجاهدین را بر عهده داشت.

XS
SM
MD
LG