لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۴

یک مقام ارشد داعش در افغانستان کشته شد


منابع اطلاعاتی افغانستان می گویند سخنگوی سابق طالبان پاکستان در حمله اخیر پهپاد آمریکا در شرق افغانستان کشته شد.

منابع و رسانه های محلی افغانستان روز پنجشنبه گفتند در حمله در ولایت ننگرهار، که به گفته ارتش آمریکا روز سه شنبه صورت گرفت، بیش از ۱۲ پیکارجوی دولت اسلامی، از جمله شاهد الله شاهد کشته شدند.

او سال ها سخنگوی اصلی طالبان پاکستانی بود و اغلب در رسانه ها ظاهر می شد و مسئولیت برخی از مرگبارترین حملات تروریستی را بر عهده می گرفت.

اما در ماه اکتبر، او در یک ویدیو ظاهر شد و حمایت خود را از گروه دولت اسلامی و فرمانده ارشد آن، ابوبکر البغدادی، ابراز داشت. طالبان پاکستان، که دولت اسلامی را یک گروه رقیب و ملا عمر را رهبر خود تلقی می کند، بی درنگ با شاهد قطع رابطه کرد.

با این حال، او بعنوان رهبر شاخه خراسان دولت اسلامی، که می خواهد در افغانستان و پاکستان نفوذ کند، نمودار شد.

هرچند حضور دولت اسلامی در پاکستان تا کنون محدود بوده است، اما در افغانستان پیشرفت کرده است. عقیده بر این است که شاهد سخنگوی اصلی داعش در افغانستان نیز بود.

ائتلاف برهبری آمریکا هنوز در مورد حمله پهپاد اظهار نظر نکرده است. اما مدیریت امنیت ملی افغانستان گفت اطلاعاتی را که به شناسایی محل شاهد و حمله کمک کرد فراهم آورد.

گروه دولت اسلامی مرگ شاهد را هنوز تایید نکرده است، اما مقامات اطلاعاتی افغانستان گفتند گل زمان، فرمانده ارشد دیگر دولت اسلامی، نیز درحمله پهپاد آمریکا کشته شد. او قائم مقام رهبری شاخه خراسان دولت اسلامی بود.

گل زمان پیشتر فرماندهی عملیات طالبان پاکستان در منطقه قبیله ای اورکزای پاکستان را بر عهده داشت.

XS
SM
MD
LG