لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۵

سه شهروند افغانستان در تیراندازی مرزبانان ایران کشته شدند


مقامات ولایت هرات گفته اند کشته شدگان ساکنان منطقه کهسان در هرات بودند.
مقامات ولایت هرات گفته اند کشته شدگان ساکنان منطقه کهسان در هرات بودند.

شبکه های خبری در افغانستان، روز یکشنبه از کشته شدن دست کم سه شهروند این کشور و مجروح شدن دست کم دو نفر دیگر در تیراندازی نیروهای مرزی ایران خبر دادند. به گفته این شبکه ها و به نقل از مقامات ولایت هرات، کشته شدگان ساکنان منطقه کهسان در هرات بودند.

به نقل از جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات گزارش شده است این افراد می خواستند از طریق غیرقانونی، وارد خاک ایران شوند.

او از اقدام ایران انتقاد کرده و گفته است که مقامات محلی از طریق کنسولگری ایران در هرات از این کشور خواسته بودند که بدون قید و در نظر گرفتن شرایط، به غیرنظامیان افغان که می خواهند وارد خاک ایران شوند، تیراندازی نکنند.

واکنش کنسولگری ایران در هرات

اما شنبه شب به وقت محلی، سایت کنسولگری ایران در هرات، به نقل از محمود افخمی رشیدی، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران نوشته است که "این رویداد ناشی از عبور غیر قانونی عده‌ای از مردم ولسوالی کهسان از مرزهای ایران بوده و پس از آن صورت گرفت که این افراد بدون درنظر داشت هشدار ایست مرزبانان در حال حرکت بودند."

او گفته: "تنها دو نفر در بیمارستان‌های ایران به سر می برند که پس از درمان کامل به افغانستان برگردانده خواهند شد."

به گفته سرکنسولگری ایران در هرات، ایران روزانه به ۵۰۰ نفر از شهروندان غرب افغانستان "با سهولت کافی ارائه ویزا و خدمات دارد و دیگر جایی برای عبور غیرقانونی از مرز باقی نمی‌ماند."

او اقدامات مرزبانان ایران را با "گسترش فعالیت‌های گروه‌های تروریستی – تکفیری" مرتبط دانسته است. به گفته سرکنسول ایران، عبورهای غیرقانونی از منطقه "کمانه و بنیاد" صورت می گیرد که محل تحرک "شمار زیادی از قاچاقچیان موارد مخدر و دیگر افراد خطرناک" بوده است.

سرکنسول ایران از مقامات افغانستان خواسته "باندهای قاچاق انسان را جدی گرفته و مانع بروز چنین حوادثی در سال جاری شوند."

شمار زیادی از شهروندان افغانستان هم اکنون در ایران ساکن هستند.

XS
SM
MD
LG