لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۷

یک کشته در تجمع مقابل کنسولگری ایران در هرات


شماری از شهروندان افغان روز شنبه دربرابر کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در هرات جمع شدند تا به «سیاست های ایران در صدور ویزا» اعتراض کنند.

خبرگزاری فرانسه بنقل از عبدالحمید حمیدی، معاون پلیس، می گوید حدود ٢٠٠ معترض سعی کردند با سنگ و چماق به کنسولگری حمله کنند.

او گفت پلیس تلاش کرد آنها را متوقف سازد، اما معترضین به پلیس حمله کردند. در زد و خوردی که درگرفت یک تن جانسپرد و چند نفر مجروح شدند. وی افزود درباره این واقعه تحقیق می شود.

یکی از مجروحین به خبرگزاری فرانسه گفت دلیل اعتراض این بود که کنسولگری ایران نه ویزاهای آنها را تمدید می کند نه پول وثیقه پرداختی آنان را پس می دهد.

یک مقام امنیتی به سرویس خبری اسلامی افغانستان گفت گاردهای سفارت تیراندازی کردند، درنتیجه یک تن جانسپرد و هفت نفر، سه معترض و چهار پلیس مجروح شدند.

اوگفت حدود ٣٠ معترض بازداشت شده اند و وضع زیر کنترل است. خبرگزاری فارس گفت پلیس کنسولگری را محاصره کرده و وضع آرام است.

خبرگزاری مهر به نقل از یک منبع آگاه در کنسولگری گفت «گروهی ازکارگران متخاصم در هرات که وابستگی هایی به غرب دارند می خواهند بین ایران و افغانستان شکاف بیاندازند.»

منبع نامشخص گزارش های آسیب دیدن ساختمان کنسولگری را تایید کرد و در عین حال گفت : «اگرهم کسی کشته شده باشد باید در زدوخورد در میان خود مهاجمان اتفاق افتاده باشد.»

تلویزیون مستقل طلوع گفت معترضین که به خودداری کنسولگری از صدور ویزا اعتراض داشتند پنجره ها و دوریین های امنیتی را شکستند.

درگزارش خبرگزاری فرانسه گفته می شود هر سال هزاران افغان بطور غیرقانونی درجستجوی کار به ایران می روند.

درماه مه، مرزبانان ایران ده افغان را که سعی داشتند وارد ایران شوند هدف گلوله قرار دادند.

در حال حاضرحدود دو میلیون و چهار صد هزار آواره و مهاجران غیر قانونی افغان در ایران زندگی می کنند.
XS
SM
MD
LG