لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۴

پرتاپ سنگ و تخم مرغ به کنسولگری ایران در هرات


اعتراض های ضد ایرانی مردم افغانستان، روز یکشنبه برای دومین روز متوالی در هرات برگزار شد. صدها شهروند افغانستان در راهپیمایی ضد ایران در شهر غربی هرات شرکت کردند تا به محدودیت های جمهوری اسلامی ایران در راه رساندن محموله های سوخت به افغانستان و همچنین اقدام اخیر تهران در اعدام شهروندان افغانستان اعتراض کنند.

بازرگانان افغانی و دیگر معترضان روز یکشنبه پلاکاردها و پرچم هایی حمل می کردند که شعارهای ضد ایرانی روی آن ها نوشته شده بود. راهپیمایی های مشابهی در هفته گذشته در کابل، پایتخت افغانستان برگزار شد. در راهپیمایی های کابل، معترضان، اقدام به پرتاب تخم مرغ به ساختمان کنسولگری کردند و ایران را به رسیدگی به شکایات سفیر افغانستان در تهران، ترغیب کردند.

از ماه گذشته میلادی تاکنون، در میانه فصل سرما، ایران تحویل شماری از تانکرهای سوخت به افغانستان را محدود کرده است. افغانستان حدود ۳۰ درصد از سوخت مصرفی خود را از ایران تامین می کند.

انورالحق احدی، وزیر بازرگانی افغانستان گفت جمهوری اسلامی دلیل موجهی برای جلوگیری از صدور نفت به افغانستان ارائه نمی دهد و افزود: «بارها مقام های ایران به ما اطمینان دادند که تانکرهای نفتکش به زودی آزاد می شوند. ولی فقط به چهل تانکر روزانه اجازه عبور می دهند و ما از مذاکرات با مقامات ایران راضی نیستیم.»

افغانستان هفته هاست با قطع یکی از خطوط اصلی تامین کننده سوخت از جانب ایران با کمبود سوخت مواجه است و قیمت نفت در بعضی نقاط افغانستان به ویژه نزدیک مرز با ایران تا سی و پنج درصد افزایش یافته است.

احدی می گوید: «متوقف کردن تانکرهای نفتکش ما در داخل مرز ایران به بخش خصوصی ضربه شدیدی زده است. ما به مذاکره با مقامات ایران ادامه می دهیم ولی دلایل آنها عادلانه و متقاعد کننده نیست.»

یک شهروند افغان که در راهپیمایی هرات شرکت داشت می گوید: «ما از جامعه بین المللی می خواهیم به دلیل اقدام دولت جمهوری اسلامی ایران فشار بیشتری روی آنها بگذارند.»

وزیر بازرگانی افغانستان از انعقاد قراردادهای سوخت میان بخش خصوصی افغانستان و شرکت های نفتی روسیه خبر داده است.

در این میان جمهوری اسلامی ایران انتقاد افغانستان را رد کرده و دلیل کندی صدور نفت را مشکلات فنی توصیف کرده است. هفته پیش هم در پی تظاهرات افغان ها به دلیل کمبود سوخت و نیز اعدام شهروندان افغانستان در ایران به اتهام جرائم جنایی، تهران را به پاسخگویی به شکایت سفیر افغانستان در تهران فراخواندند.

وزیر بازرگانی افغانستان گفت مقامات جمهوری اسلامی گفته اند تاخیر در صدور سوخت به آن دلیل بوده که آنها فکر می کنند این سوخت به دست نیروهای آمریکا و ناتو که با ستیزه جویان می جنگند، می رسد.

ولی سخنگوی نیروهای ائتلاف در این باره گفت سوخت مورد نیاز آنها از طرق دیگری تأمین می شود.

جمهوری اسلامی ایران با عملیات ناتو در افغانستان مخالف است و حضور سربازان خارجی را مسئول بروز خشونت ها در کشور همسایه خود می داند.

مقامات آمریکایی همواره دولت ایران را به پشتیبانی تسلیحاتی و مالی از شبه نظامیان در افغانستان متهم کرده اند.

از سوی دیگر، در برخورد یک وانت با بمب کنار جاده در جنوب افغانستان شش نفر کشته و سه نفر زخمی شدند.

انفجار در شهر «سنگین» در ولایت هلمند در روز شنبه روی داد. در همین حال نیروهای ائتلاف در ولایت وردک دو شورشی مسلح را کشتند و دو نفر مظنون به دست داشتن در عملیات تروریستی را دستگیر کردند.

سخنگو ی ناتو در این باره می گوید نیروهای این سازمان درناحیه «نرخ» در ولایت وردک در جستجو برای یافتن یک رهبر طالبان بودند که به سوی آنها تیراندازی شد.

XS
SM
MD
LG