لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۴

مذاکره ایران و افغانستان درباره مهاجران و همکاری اقتصادی


روز سه شنبه ضرار احمد عثمانی، سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، و محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه این کشور به صورتی جداگانه دیدار کرد.
وزارت امور خارجه افغانستان در بیانیه ای که بعد از این دو ملاقات صادر کرد نوشت «افغانستان و ایران روی اراده مشترک خویش در مورد تقویت و تعمیق بیشتر همکاری بین دو کشور تاکید نمودند.»

در این بیانیه که به تاریخ ۶ قوس (آذر) منتشر شده آمده است:
در هر دو ملاقات مفصل، هر دو جانب به مشترکات فراوان دینی، زبانی، فرهنگی و مردمی بین دو ملت و روابط نیک و حسنه بین دو کشور دوست و برادر در بیشتر از یک دهه گذشته اشاره نمودند، و طیف وسیع روابط و همکاری های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بین افغانستان و ایران را مورد ارزیابی قراردادند. هر دو جانب از سطح خوب روابط و همکاری های موجود بین دو کشور ابراز رضایت نمودند، و روی گسترش و تعمیق هرچه بیشتر همکاری ها در عرصه های اقتصادی و قانونمند ساختن حضور مهاجرین افغان در ایران تاکید نمودند.

در خصوص تقویت همکاری های اقتصادی، هر دو جانب روی اراده مشترک شان در مورد انکشاف بندر چابهار از طریق همکاری های سه جانبه به شمول جمهوری هند به هدف افزایش تجارت و ترانزیت منطقوی تاکید کردند. هر دو جانب توافق نمودند تا در راستای عقد یک موافقت نامه ترانزیتی سه جانبه بین افغانستان، ایران و هند که زمینه توسعه تجارت و ترانزیت مطمین در سطح منطقه را فراهم خواهد ساخت، با هم کار نمایند.

در خصوص حضور مهاجرین افغان در ایران، دو جانب توافق نمودند تا برای جستجوی یک راه حل مشترک که هم حضور افغانها را در ایران قانونمند بسازد و هم از بروز هرگونه نگرانی برای دولت ایران جلوگیری نماید، مشترکا با هم کار نمایند. سرپرست وزارت امورخارجه از میزبانی بیشتر از سه دهه مهاجرین افغان از سوی دولت و مردم ایران اظهار سپاس و قدردانی نمود.
XS
SM
MD
LG