لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۷

ایران پرداخت پول به افغانستان را تایید می کند


ایران پرداخت پول به افغانستان را تایید می کند
ایران پرداخت پول به افغانستان را تایید می کند

ایران تایید می کند که سالها برای افغانستان پول می فرستاده است، و هدف از این اقدام را کمک به بازسازی کشور جنگ زده توصیف می کند.
سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز سه شنبه گفت ایران نگران صلح و ثبات در افغانستان است، و به ارسال کمک ادامه خواهد داد.
حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان روز دوشنبه گفت دفتر او «کیسه های پول» به شکل کمک شفاف از ایران دریافت کرده است. او گفت پرداخت ها مخفی نبوده و با پولی که از دیگر «کشورهای دوست» مانند آمریکا دریافت می شود، تفاوتی ندارد.
کرزی به گزارش نیویورک تایمز پاسخ می داد که در آن گفته می شود رییس دفتر او، عمر داوود زی، برای «پیشبرد منافع ایران» در افغانستان، از تهران پول گرفته است.

قانونگزاران ایران روز سه شنبه از منوچهر متکی وزیر امور خارجه خواستند برای روشن ساختن مساله و ارائه جزییاتی درباره پرداخت ها به افغانستان، از جمله مبالغ و مبنای چنین کاری، در مجلس حاضر شود.
فیلیپ کراولی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز دوشنبه گفت ایالات متحده با در نظر گرفتن آنچه او آنرا نقش بی ثبات کننده ایران در منطقه نامید، نسبت به انگیزه های جمهوری اسلامی مشکوک است.
بیل برتون سخنگوی کاخ سفید گفت جامعه بین المللی دلایل زیادی دارد که نگران نفوذ ایران در افغانستان باشد.
نیویورک تایمز گزارش داد رهبر افغانستان و کارمندان دفتر او از پول های نقد دریافتی از خارج برای کسب وفاداری قانونگزاران افغان، رهبران قبایل و حتی فرماندهان طالبان استفاده می کردند.
نیویورک تایمز بنقل از منابع نامشخص گفت ایران از نفوذ خود برای ایجاد شکاف بین افغان ها و کمک کنندگان ناتو و آمریکایی آنها استفاده می کند.
سفارت ایران در افغانستان روز دوشنبه گزارش روزنامه را «مسخره و موهن» نامید و رد کرد.
ایران روز سه شنبه مخالفت خود را با حضور سربازان بین المللی در افغانستان تکرار کرد.

XS
SM
MD
LG