لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۰

فرانسه خروج زودرس سربازان از افغانستان را رد کرد


فرانسه خروج زودرس سربازان از افغانستان را رد کرد
فرانسه خروج زودرس سربازان از افغانستان را رد کرد

فرانسه خروج شتابزده از افغانستان را پس از آن که یک سرباز افغان چهار سرباز فرانسوی را کشت رد کرده است.

نیکولا سرکوزی رییس جمهوری فرانسه عملیات نظامی در افغانستان را متوقف ساخت و گفت اگر وضعیت امنیتی در پی حمله روز جمعه در شرق افغانستان تثبیت نشود، او خارج ساختن زودتر سربازان از کشور را بررسی خواهد گرد.

روز سه شنبه، آلن ژوپه وزیر امور خارجه فرانسه در پارلمان گفت فرانسه تسلیم هراس نخواهد شد و تمام سربازان را بی درنگ در سال جاری خارج نحواهد ساخت. او گفت پیشنهاد برای تکمیل خارج ساختن سرباران تا پایان سال ۲۰۱۲ سنجیده نبوده است.

فرانسه حدود ۳۶۰۰ سرباز در افغانستان دارد که اکثرا در شرق کشور مستقر هستند، و قرار است تمام سربازان رزمی در سال ۲۰۱۴ کشور را ترک کنند.

حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان روز سه شنبه برای سفری پنج روزه رهسپار ترکمنستان و اروپا شد. انتظار می رود او به فرانسه برود و، بگفته یک سخنگو، در آنجا یک پیمان مشارکت استراتژیک با نیکولا سرکوزی امضا خواهد کرد.

روز جمعه، یک سرباز افغان در جریان یک مانور آموزشی در پایگاهی در ایالت کپیسا سربازان غیر مسلح فرانسوی را زیر آتش گرفت و چهار تن را کشت.

آندرس فوگ راسموسن دبیر کل ناتو حمله را یک حادثه انفرادی نامید. او روز سه شنبه به روزنامه لوموند گفت نگرانی های فرانسه در مورد امنیت را درک می کند و در روند استخدام سربازان افغان باید بازنگری شود.

بنقل از وزیر دفاع فرانسه گفته شد که تیرانداز یک نفوذی شورشی بود.

اما مقامات ناتو روز سه شنبه گفتند هنوز بسیاز زود است که گفته شود آیا طالبان در پشت تیراندازی قرار داشت یانه.

XS
SM
MD
LG