لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۹

نخستین جلسه دادگاه متهمان قتل فرخنده، در کابل برگزار شد


قتل فرخنده اعتراضات گسترده ای را در افغانستان برانگیخت
قتل فرخنده اعتراضات گسترده ای را در افغانستان برانگیخت

نخستین جلسه دادگاه قاتلان فرخنده، زن افغانی که اواخر اسفند ماه گذشته توسط گروهی از مردان مهاجم به اتهام سوزاندن قرآن با کتک و ضربات چوب و سنگ کشته و به آتش کشیده شد، با حضور ۴۹ متهم از جمله ۱۹ افسر پلیس در کابل برگزار شد.

دادگاه محاکمه قاتلان فرخنده، که روز شنبه ۱۲ اردیبهشت در دادگاه بدوی کابل با حضور متهمان برگزار شد، به صورت زنده از تلویزیون سراسری افغانستان پخش شد.

در این دادگاه ۴۹ متهم این پرونده، از سوی دادستان به ضرب و شتم جنون آمیز و منجر به قتل این زن ۲۷ ساله متهم شدند. در میان متهمان ردیف اول، خادم مسجد شاه دو شمشیره و یک فرمانده پلیس وجود دارد. اتهام خادم مسجد، تحریک مردم به کشتار بی‌رحمانه فرخنده و اتهام فرمانده پلیس و ۱۸ مامور تحت نظارت او، غفلت از انجام وظیفه عنوان شده است. آنها مدعی بودند که فرخنده قرآن را آتش زده است، اما دادستان و تحقیقات ابتدایی این ادعا را رد کرد.

تصاویر خشن حمله مردان مهاجم به فرخنده ۲۷ ساله که توسط تلفن همراه یکی از شاهدان عینی گرفته شده بود به سرعت در شبکه‌های اجتماعی پخش شد و موجب انزجار و واکنش جمعی مردم شد.

به دنبال پخش این تصاویر، مردم و گروه‌های مدنی خواستار مجازات سریع عاملان جنایت، محدود کردن قدرت روحانیون و بهبود شرایط زنان از طریق تصویب قوانین حمایتی شدند.

از همین رو صفی الله مجددی، رئیس دادگاه بدوی، از ژنرال محمد ظاهر رئیس اداره تحقیقات جنایی وزارت کشور و ژنرال عبدالرحمان رحیمی فرمانده پلیس کابل خواست که یکشنبه در جلسه دادگاه حضور یابند.

XS
SM
MD
LG