لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۰۴

تحقیق درباره تخلف ها و تقلب های انتخابات پارلمانی افغانستان


ناظران انتخاباتی خواستار تحقیق کامل درباره گزارش ها مبنی بر انجام تخلف و تقلب در جریان برگزاری انتخابات پارلمانی روز شنبه شدند.

بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان در گزارشی در روز دوشنبه گفت نگرانی های عمده شامل ٣٠٠ مورد تخلف مبنی بر ارعاب و اجبار رای دهندگان از سوی جنگسالاران است.

علاوه بر گزارش تهدیدها، بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان از گزارش ها مبنی بر پر کردن برخی صندوق ها، رای دادن چند باره افراد، رای گرفتن از افراد کمتر از سن قانونی و استفاده از کارت های شناسایی قلابی خبر داده است. این گروه نزدیک به ٧٠٠٠ ناظر بر روند برگزاری انتخابات داشت.

یک سخنگوی حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان روز دوشنبه گفت برای قضاوت درباره کیفیت انتخابات روز شنبه زود است. کمیسیون شکایات انتخاباتی می گوید بیش از ٧٠٠ مورد شکایت را از زمان بستن صندوق ها، دریافت کرده است.

مقامات انتخاباتی می گویند نزدیک به چهار میلیون شهروند افغانی به کاندیداهای رقابت کننده برای احراز ٢٤٩ کرسی شورای ملی پارلمان افغانستان موسوم به ولسی جرگه، رای دادند.

در خشونت های صورت گرفته هنگام برگزاری انتخابات، دست کم 22 نفر کشته و بیش از 280 نفر در حملات شورشیان مجروح شدند.

روز دوشنبه، موسسه دمکراتیک ملی مستقر در واشنگتن گفت با وجود اقدامات خشونت بار، میلیون ها شهروند افغانستان با شرکت در انتخابات نشان دادند که به سوی آینده ای دمکراتیک تر حرکت می کنند.

XS
SM
MD
LG