لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۲

«اشرف غنی» برنده نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری افغانستان اعلام شد


پس از گذشت سه ماه، کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان ، محمد اشرف غنی را با ۵۰/۶۴ درصد آرا به عنوان پیروز نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری این کشور اعلام کرد.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان روز یکشنبه یکم دی ماه، آمار اولیه نتایج انتخابات ریاست جمهوری این کشور که در ششم مهرماه برگزار شده بود را اعلام کرد. براساس این گزارش محمد اشرف غنی ۹۲۳هزار و ۸۶۸ رای یعنی ۵۰/۶۴ درصد آرای انتخابات را از آن خود کرده است.

همچنین عبدالله عبدالله دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۷۲۰هزار و ۹۹ رای را بدست آورده است.

رئیس این کمیسیون اعلام کرده استه ممکن است آرا در نتایج نهایی انتخابات تغییر کند.

گزارش ها حاکی است که عبدالله عبدالله دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری با انتشار بیانیه‌ای نتایج اعلام شده را رد کرده است.

از سوی دیگر محمد اشرف غنی در پیامی در توییتر نوشت که در ساعت پنج عصر به وقت کابل درباره نتایج انتخابات با مردم سخن خواهد گفت و از آن‌ها سپاسگزاری خواهد کرد.

همچنین دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) با انتشار اطلاعیه‌ای از اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان استقبال کرد.

در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در حالی که بیش از ۹ میلیون نفر برای شرکت در این انتخابات ثبت‌نام کرده بودند حدود ۱.۹ میلیون نفر به پای صندوق های رای رفتند.

این انتخابات پس از دو بار تاخیر به دلیل ملاحظات امنیتی، روز شنبه ششم مهر به عنوان چهارمین انتخابات ریاست جمهوری این کشور از زمان سقوط حکومت طالبان در سال ۲۰۰۱ میلادی برگزار شد.

پیشتر مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، ضمن قدردانی از دولت افغانستان بابت برگزاری انتخابات، خواستار حفظ شفافیت در انتخابات بررسی تمامی شکایت‌ها شده بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG