لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۳

اشرف غنی و عبدالله عبدلله برای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان ثبت نام کردند


اشرف غنی پس از ثبت نام در انتخابات با رسانه‌ها سخن گفت.
اشرف غنی پس از ثبت نام در انتخابات با رسانه‌ها سخن گفت.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان و عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت این کشور، برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ثبت کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای غنی ۶۹ ساله روز یکشنبه ۳۰ دی برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان ثبت نام کرد تا بخت خود را برای حضور در دور دوم ریاست جمهوری بیازماید.

عبدالله عبدالله نیز روز یکشنبه برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد.

آقای عبدالله در سال ۲۰۰۹ نیز با حضور در انتخابات ریاست جمهوری به همراه حامد کرزای به دور دوم رفته بود و از او شکست خورده بود. رئیس اجرایی دولت افغانستان در سال ۲۰۱۵ نیز به رقابت با محمد اشرف غنی پرداخت. آن انتخابات نیز به دور دوم کشیده شد و در نهایت منجر به تشکیل دولت وحدت ملی شد.

دوره ریاست جمهوری آقای غنی با چالش های بزرگ امنیتی همراه بوده است. طالبان از سال ۲۰۱۴ به این سو قلمروی خود را گسترش داده و عملیات متعدد نظامی و تروریستی در این کشور انجام داده است. این گروه که بیش از یک سوم خاک افغانستان را در کنترل خود دارد، در ماه‌های اخیر گفت و گوهایی را در قالب مذاکرات صلح با زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه دولت ایالات متحده در امور افغانستان، انجام داده است، اما در ادامه خودداری طالبان از گفت و گو نمایندگان اشرف غنی و اختلاف در دستور کار مذاکرات، این روند را به بن بست کشاند.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تیر ماه سال آینده خورشیدی برگزار خواهد شد.


https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG