لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۰۸

طالبان يک کانديدا و ۱۹ کارمند و فعال انتخاباتی را در آستانه رای گيری شنبه ربود


مقامات افغانستان می گويند شورشيان طالبان ۱۹ نفر، از جمله يک کانديدا، و چند نفر از کارکنان مبارزات انتخاباتی را در آستانه انتخابات پارلمانی آن کشور ربوده اند.

يک سخنگوی کميسيون مستقل انتخابات روز جمعه ربوده شدن يک کانديدا در ولايت شرقی لغمان را تایيد کرد. ۸ نفر از مقامات انتخابات و ۱۰ نفر از کارکنان مبارزات انتخاباتی نيز در ولايت بادقيس در شمال غربی افغانستان ربوده شده اند.

ستيزه گران طالبان تاکنون دست کم سه کانديدا و چندين نفر از کارکنان مبارزات انتخاباتی در انتخابات ۱۸ سپتامبر را کشته اند. اين گروه تهديد به ترتيب دادن حملات در سطح کشور کرده است، و اين مشابه تهديدی است که سال گذشته نيز در جريان برگزاری انتخابات رياست جمهوری برای ارعاب رای دهندگان انجام داده بود.

به رغم تهديدهای حاکی از خشونت، حامد کرزی، ریيس جمهوری افغانستان، روز جمعه از تمامی افغان ها خواست به مراکز رای گيری رفته و رای دهند.

کابل، پايتخت افغانستان روز جمعه را اغلب در آرامش گذراند، و پليس در خيابان های اصلی شهر برای متوقف ساختن و جستجوی خودروها راه بندان هایی برپا ساخته بود.

بيش از ۲۵۰ هزار پليس و سرباز با حمايت نيروهای بين المللی، ماموريت ايمنی انتخابات را برعهده دارند.

با اين حال مقامات می گويند نزدیک به ۱۵ درصد از ۶۰۰۰ مرکز رای گيری به سبب ايمنی ضعيف باز نخواهد بود.

ريچارد هالبروک، نماينده ويژه آمريکا در افغانستان، روز جمعه به خبرنگاران در اسلام آباد گفت رای گيری احتمالا با نقايصی همراه خواهد بود زيرا برگزاری انتخاباتی کاملا آزاد در ميانه جنگ دشوار است.

XS
SM
MD
LG