لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۹

مردم افغانستان آماده شرکت در انتخابات


مبارزات انتخاباتی نامزدان ریاست جمهوری و شورا های ولایتی در افغانستان تا ساعاتی دیگر خاتمه می یابد و مرحله سکوت آغاز می شود که مدت دو روز را در بر میگیرد.

کمیسیون مستقل انتخابات از تمام نامزدان ریاست جمهوری و شورا های ولایتی خواست تا مبارزات انتخاباتی شان را که به ساعت ۱۲ امشب خاتمه می یابد، توقف بدهند و مرحله سکوت را مراعات کنند.

محمد یوسف نورستانی رئیس کمیسیون مستقل انتخابات امروز (چهارشنبه) در نشست خبری گفت که نامزدان در مرحله سکوت بگذارند که مردم در مورد شان تصمیم بگیرند.

فریده نیکزاد رئیس کمیسیون رسانه های کمیسیون مستقل انتخابات نیز از رسانه ها خواست تا در دوره سکوت از هر نوع نشراتی که برای نامزدان کمپاین یا تبلیغات باشد، خودداری نموده و بیشتر نشرات شان را به تشویق مردم برای رای دهی اختصاص دهند.

وی از رسانه ها همچنان خواست که مسایل کوچک امنیتی را نیز انعکاس ندهند.

به تعداد ۲۷ تن برای کرسی ریاست جمهوری و بیشتر از سه هزار تن به شورا های ولایتی خود را نامزد نموده بودند. در فهرست نهایی ۱۱ تن در ریاست جمهوری و ۲۷۱۳ تن در شورا های ولایتی راه یافت.

آغاز مبارزات انتخاباتی
مبارزات انتخاباتی نامزدان ریاست جمهوری به تاریخ ۱۳ دلو (بهمن) و از نامزدان شورای ولایتی به تاریخ ۱۳ حوت (اسفند) آغاز گردید. در این مدت نامزدان در گردهمایی هایی در کابل و برخی از ولایات برنامه های شان به هواداران و باشندگان ولایات مختلف تشریح کردند. در آخرین روز ها مبارزات نامزدان در کابل و برخی از ولایات شدت بیشتر یافت.

نخست ۱۱ نامزد ریاست جمهوری با آغاز مبارزات انتخاباتی با هم به رقابت پرداختند، اما قیوم کرزی و سردار محمد نعیم در این مدت به نفع زلمی رسول از نامزدی شان انصراف نمودند. عبدالرحیم وردک به دلیل عواملی که آن را ذکر نکرد از نامزدی اش منصرف شد.

با وجودی که جرگه تفاهم تلاش نمود تا تعداد نامزدان ریاست جمهوری را کاهش دهند اما آنها نیز موفق نشدند.

زلمی رسول، عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمد زی نامزدانی اند که بیشتر در گردهمایی های درکابل و ولایات، به خصوص در روز های آخر، در جمع هزار ها تن از هوادارانشان ظاهر شدند و بیشترین احزاب سیاسی و نهاد ها و شورا های اجتماعی از این سه نامزد حمایتشان را اعلام نمودند.

گل آغا شیرزی، قطب الدین هلال، عبدالرب رسول سیاف، هدایت امین ارسلا و محمد داود سلطان زوی نیز به بعضی از ولایات سفر های داشتند.

فرستادن پیام به ولایات
آقای عبدالله به ولایتهای هرات، ننگرهار، پنجشیر، تخار، کندز، بدخشان، کندهار، خوست، بلخ، بامیان، فاریاب و پکتیا در مدت مبارزات انتخاباتی اش سفر نمود و در گردهمایی های در کابل نیز اشتراک کرد.

زلمی رسول به ولایتهای بامیان، پروان، ننگرهار، پکتیا، کندهار، هلمند، هرات و کاپیسا سفر های داشت و در کابل هم در چندین برنامه یی که به حمایت از وی برگزار گردیده بود، اشتراک نمود.

اشرف غنی احمدزی به ولایتهای کندهار، بامیان، غزنی، هلمند، هرات، ننگرهار، جوزجان، بلخ، فاریاب، خوست، پروان و دربرنامه های بزرگ در کابل در جمع هزاران تن اشتراک نموده و در مورد برنامه هایش سخنرانی کرد.

قطب الدین هلال به ولایتهای کاپیسا، بغلان، کندز، کندهار، پکتیا، پروان و خوست رفته بود.
اما هدایت امین ارسلا و محمد داود سلطان زوی بیشتر در کابل بودند و به دو ولایت کشور سفر نمودند. آقای سلطان زوی به ولسوالیها کابل و در نقاط مختلف شهر با مردم دیدن کرد.

در جریان مبارزات انتخاباتی نامزدان شماری از ستاد های انتخاباتی برخی از نامزدان از سوی افراد مسلح مورد حمله قرار گرفت.

ستاد های انتخاباتی عبدالله عبدالله، زلمی رسول، اشرف غنی احمدزی و عبد رب رسول سیاف مورد حمله افراد مسلح قرار گرفتند.

کاروان موترهای (اتومبیل های) آقای عبدالله زمانی که از ننگرهار به سوی کابل می آمد در نزدیکی ولسوالی سروبی در تنگی ابریشم مورد حمله قرار گرفت اما به این نامزد ریاست جمهوری و همراهانش آسیبی نرسید.

رسیدگی به شکایات
دراین مدت بیشتر از ده مورد شکایت در مورد نامزدان ریاست جمهوری به کمیسیون شکایات انتخاباتی رسید که کمیسیون همه آن را بررسی و سه تن از نامزدان (زلمی رسول، گل آغا شیرزی و اشرف غنی احمدزی) را جریمه نقدی نمود. محمد داود سلطان زوی را به دلیل برخورد نادرست با یک خبرنگار به سارنوالی (دادستانی) معرفی کرد.

همچنان در این مدت نام ۱۰۷ تن از نامزدان شورای ولایتی به سبب نواقص در اسناد تحصیلی و سنشان از سوی کمیسیون شکایات انتخاباتی از فهرست نهایی حذف گردید.

در این مدت یک تن از نامزدان شورای ولایتی در زابل به دلیل یک قضیه حقوقی و اختطاف از سوی پلیس بازداشت شد و دو تن نامزدان شورای ولایتی یکی در حمله به دفتر ساحوی (منطقه ای) کمیسیون انتخابات در کابل و دومی درآخرین روز پیکارهای انتخاباتی همراه با ۸ تن از همراهانش در سرپل توسط مخالفین مسلح نخست ربوده و بعد کشته شدند.

۴ تن از کارمندان ستاد انتخاباتی یک نامزد شورای ولایتی نیز در پکتیا کشته شد.

اما با وجود تهدیدات امنیتی نیرو های امنیتی کشور توانستند که امنیت گردهمایی ها نامزدان در کابل و ولایات را بگیرند و هیچ حادثه ای در جریان مبارزات انتخابات نامزدان در کابل و یا ولایات رخ نداده است.

تا دو روز دیگر مردم افغانستان به پای صندوقهای رای می روند تا به نامزد مورد نظر شان در ریاست جمهوری و شورا های ولایتی رای بدهند.

(به نقل از سایت دری صدای آمریکا، با اندک تغییر در رسم الخط)
XS
SM
MD
LG