لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۰۷

جنگ سالار سابق افغانستان نامزد ریاست جمهوری


یک جنگ سالار اسلامگرای سابق افغانستان، که گفته می شود طراح اصلی حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر در آمریکا را تعلیم داده، نامزد ریاست جمهوری آن کشور شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، عبدالرسول سیاف روز پنجشنبه در دفتر کمیسیون مستقل انتخابات در کابل ثبت نام کرد و قول داد، در حالی که نیروهای بین المللی پس از ۱۲ سال آماده خروج از افغانستان می شوند، به ملت خود خدمت کند.

کمیسیون بررسی وقایع ۱۱ سپتامبر در گزارش خود از سیاف به عنوان مربی و راهنمای خالد شیخ محمد نام برد. او همچنین در تمام سال های دهه ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ اردوگاه های آموزش شبه نظامیان را در افغانستان و پاکستان اداره می کرد. شیخ محمد در آنها حضور داشت، و چندین نفر از بمب گذاران در ناحیه ییلاقی بالی در اندونزی، از این اردوگاه ها بیرون آمدند.

سیاف در یک اردوگاه با اسامه بن لادن رهبر القاعده ملاقات کرد، و گفته می شود او را در بازگشت به افغانستان در سال ۱۹۹۶ یاری داد.

سیاف که بعداً با طالبان به جنگ پرداخت و به عنوان متحد نزدیک حامد کرزی رئیس جمهوری سر برآورد، در جمع طرفدارانش گفت هدف او از نامزد شدن، منافع شخصی یا کسب شهرت نیست، می خواهد «به درمان جراحات ملت رنج کشیده» افغانستان کمک کند و برای «وحدت ملی» کار خواهد کرد.
XS
SM
MD
LG