لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۲

دیپلمات ها از کرزی می خواهند که نتیجه انتخابات را بپذیرد


فشارهای بین المللی بر حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان، روز یکشنبه نیز همچنان ادامه داشت تا وی به پذیرفتن احتمال شرکت در دور دوم انتخابات افغانستان که دستخوش اختلاف نظرها است تن دهد.

مقام های بلند پایه خارجی از آقای کرزی خواسته اند تا نتایج تحقیقات کمیسیونی را که از سوی سازمان ملل متحد پشتیبانی می شود و وجود تقلب در انتخابات افغانستان را در دست بررسی دارد، بپذیرد. آن گروه بر اساس نتایج تحقیقات خود ممکن است پیشنهاد کند که انتخابات در افغانستان به دور دوم کشیده شود.

برنار کوشنر، وزیر امور خارجه فرانسه، سناتور جان کری از آمریکا و زلمای خلیل زاد، سفیر پیشین ایالات متحده در کابل روز شنبه و قبل از اعلام نتیجه بررسی های کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی با آقای کرزی در کابل ملاقات و با وی گفت و گو کردند.

سناتور کری در مصاحبه با شبکه خبری سی ان ان گفت هنگامی که نتیجه انتخابات افغانستان هنوز معلوم نشده است اعزام سربازان بیشتری به این کشور اقدامی غیر مسئولانه از سوی آمریکا خواهد بود.

نتایج مقدماتی که ماه قبل منتشر شد نشان می داد که آقای کرزی ۵۴ درصد کل رای ها را به دست آورده بود و رقیب اصلی وی عبدالله عبدالله، وزیر پیشین امور خارجه، تنها ۲۸ درصد آرا را کسب کرده بود. حال اگر کمیسیون رسیدگی به شکایات از انتخابات تعدادی از رای ها را از رده خارج کند و جمع رای های آقای کرزی به کمتر از ۵۰ در صد برسد، دور دوم رای گیری ها الزامی خواهد شد.

XS
SM
MD
LG