لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۰

اعلام گزارش کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخابات در افغانستان به تأخیر افتاد


در حالی که مردم افغانستان اعلام گزارش کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی را انتظار می کشند، فشار بین المللی روز شنبه شدت گرفت.

یافته های گزارش ممکن است به برگزاری دور دوم رأی گیری منجر شود.

چندین مقام ارشد خارجی، از جمله برنارد کوشنر وزیر امور خارجه فرانسه و جان کری سناتور دمکرات آمریکا، روز شنبه در پیشاپیش اعلام گزارش در کابل بودند.

کمیسیون رسیدگی به شکایات درباره اتهامات تقلب گسترده در رأی گیری ۲۰ اوت تحقیق می کند.

نتایج مقاماتی ۵۴ درصد رأی ها را به حامد کرزی و ۲۸ درصد به را به عبدالهم داد. اما یافته های کمیسیون، که از حمایت سازمان ملل متحد برخوردار است، می تواند تعداد آرای کرزی را از ۵۰ درصد پایین تر ببرد، و انتخابات را به دور دوم بکشاند.

قرار بود گزارش کمیسیون تحقیق روز شنبه اعلام شود، اما در حالی که گفته شد مقامات آن با اعضای کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان مذاکره می کنند، به تأخیر افتاد.

کمیسیون مستقل نتیجه نهایی را پس از بررسی دوباره تعداد رای ها اعلام خواهد کرد.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا، بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد و گوردون براون نخست وزیر بریتانیا روز جمعه تلفنی با حامد کرزی گفت و گو کردند.

مقامات آمریکایی می گویند هدف سناتور کری این بود که نیاز به «نتیجه مشروع» انتخابات برجسته سازد.

مقامات فرانسوی می گویند کوشنر وزیر امور خارجه نیز سعی داشت تنش های ناشی از اختلاف برسر نتایج رأی گیری را فرو بنشاند.

زلمای خلیل زاد سفیر سابق آمریکا در افغانستان نیز در کابل بود و با کرزی و عبداله ملاقات کرد. او روز جمعه به خبرنگاران گفت از این که هر دو کاندیدا اهمیت زمان را درک می کنند، دلگرم شده است.

مقامات بین المللی به پرزیدنت کرزی و دکتر عبدالهگ توصیه کرده اند یک قرارداد تقسسیم قدرت را بررسی کنند.

مقامات می گویند اگر انتخابات دور دوم لازم شود، باید ظرف دو هفته پس از اعلام قطعی نتایج دور اول انجام گیرد، اما بسیاری از ناظران می گویند ممکن است چنین کاری دشوار باشد.

XS
SM
MD
LG