لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۴

انتخابات پارلمانی افغانستان به تعویق خواهد افتاد


کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان تائید کرده است که به دلیل کمبود پول و نگرانیهای امنیتی، انتخابات پارلمانی به تأخیر خواهد افتاد.

فاضل احمد معنوی، رئیس کمیسیون انتخابات روز یکشنبه گفت رأی گیریها از ۲۲ ماه می به ۱۸ سپتامبر موکول خواهد شد.

یکی از مقامات بر گزار کننده انتخابات نیز روز یکشنبه گفت چون کمیسیون، ۱۲۰ میلیون دلاری را که برای برگزاری انتخابات لازم است در دست نداشت تصمیم به تأخیر انتخابات گرفت.

جامعه بین المللی در ماه اوت سال گذشته بیش از ۲۲۰ میلیون دلار برای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که با تقلب گسترده روبرو شد، هزینه کرده بود.

کای آیده، یک مقام ارشد سازمان ملل متحد در افغانستان با استقبال از تعویق چهارماهه در انتخابات گفت این تأخیر به مقامات وقت بیشتری برای آماده سازی می دهد.

مقامهای غربی خواستار برگزاری انتخابات پارلمانی شفاف و منصفانه در افغانستان شده اند ولی هنوز برخی از حل نشده باقی مانده مشکلات انتخابات گذشته، در حالیکه انتخابات جدیدی در راه است، نگرانند.

خبر گزاری رویترز به نقل از سخنگوی سفارت آمریکا در کابل میگوید کشورهای غربی ممکن است بدون آنکه اصلاحات چشمگیری در روند انتخاباتی افغانستان روی دهد ازپرداخت هزینه های آن خود داری ورزند.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، کابل را به مقصد ترکیه ترک کرده است. او قرار است روز دوشنبه در ترکیه با آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان ملاقات و درباره مبارزه بهتر با تروریسم در مرز میان دو کشور، مذاکره کند.

آقای زرداری روز یکشنبه وارد استانبول شد.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در پی تجدید انتخاب خود در ماه اوت ۲۰۰۹ متعهد شده است که با فساد دولتی مقابله و مبارزه کند.

XS
SM
MD
LG