لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۸

بازرسان سازمان ملل متحد در افغانستان: دور دوم انتخابات بايد برگزار شود


بازرسان سازمان ملل متحد در افغانستان می گويند که تقلب در انتخابات رياست جمهوری افغانستان چنان مؤثر بوده که آرای حامد کرزی به زير ٥٠ درصد رسيده و در نتيجه دور دوم انتخابات بايد برگزار شود، بازرسان حدود يک سوم آراء آقای کرزی را باطل اعلام کرده اند

انتظار می رود امروز، سه شنبه، حامد کرزی رئيس جمهوری کنونی افغانستان اعلام کند که در پرتو نتايج اعلام شده از سوی بازرسان سازمان ملل متحد، چه اقدامی نسبت به برگزاری دور دوم انتخابات رياست جمهوری انجام خواهد شد.

بازرسان سازمان ملل متحد در افغانستان گفته اند: تقلب در انتخابات رياست جمهوری افغانستان چنان موثر بوده که آرای حامد کرزی به زير ٥٠ درصد رسيده و در نتيجه دور دوم انتخابات بايد برگزار شود. بازرسان حدود يک سوم آراء آقای کرزی را باطل اعلام کرده اند.

عالم صديق سخنگوی سازمان ملل در افغانستان نيز در رابطه با برگزاری دور دوم انتخابات گفت: «همه چيز مهيای برگزاری دور دوم رأی گيری ست. و ما آماده همکاری با کميسيون برگزاری انتخابات هستيم.»

اما حامد کرزی رئيس جمهوری کنونی افغانستان که تاکنون گفته است، او اکثريت مطلق آراء را بدست آورده و در نتيجه رئيس جمهوری آينده کشورش است؛ از اين رو، وی به درخواست نيروهای خارجی و نمايندگان سازمان ملل متحد برای برگزاری دور دوم انتخابات گردن نخواهد گذاشت.

وحيد عمر، سخنگوی کرزی، خشمگينانه مقامات خارجی و مخالفان داخلی را به پذيرش نتايج دعوت کرد و گفت: «فکر نمی کنم کسی از جمله آمريکا در جايگاهی باشد که بخواهد در اين باره نظر بدهد؛ ما يک نتيجه نهايی از سوی کميسيون مستقل انتخابات در دست داريم که مؤيد پيروزی کرزی است.»

اين پايفشاری دولت مبنی بر صحت انتخابات و لزوم گردن نهادن مخالفان به نتايج اعلام شده، موجب افزايش بحران سياسی در افغانستان شده است. مخالفان دولت، بويژه عبدالله عبدالله، وزيرپيشين امورخارجه،و رقيب اصلی کرزی در اين انتخابات اعلام کردند دولت در مراحل گوناگون رأی گيری بويژه در مناطق جنوبی دست به تقلب گسترده انتخاباتی زده است.

با اين همه، هيلاری کلينتون وزيرامورخارجه ايالات متحده با ابراز خوش بينی گفت: «ما همچنان خواستاريم همه از قانون اساسی و روندهای قانونی انتخابات پيروی کنند؛ زيرا اين برای مردم افغانستان مهم است که آنان و رهبرانشان همگی از قانون پيروی کنند.»

هيلاری کلينتون ابراز اميدواری کرد که حامد کرزی طی يک سخنرانی تلويزيونی برگزاری دور دوم انتخابات را تأييد کند.

XS
SM
MD
LG