لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۴

مردم افغانستان و رهبران جهان در انتظار اعلام گزارش کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی هستند


چندین مقام ارشد خارجی، از جمله برنارد کوشنر وزیر امور خارجه فرانسه و جان کری سناتور دمکرات آمریکا، روز شنبه پیش از اعلام گزارش در کابل بودند

در حالی که مردم افغانستان اعلام گزارش کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی را انتظار می کشند، فشار بین المللی روز شنبه شدت گرفت. یافته های گزارش ممکن است به برگزاری دور دوم رأی گیری منجر شود.

چندین مقام ارشد خارجی، از جمله برنارد کوشنر وزیر امور خارجه فرانسه و جان کری سناتور دمکرات آمریکا، روز شنبه پیش از اعلام گزارش در کابل بودند.

نتایج مقدماتی ۵۴ درصد رأی ها را به حامد کرزی و ۲۸ درصد را به عبدالله داد. اما یافته های کمیسیون، که از حمایت سازمان ملل متحد برخوردار است، می تواند تعداد رأی های کرزی را از ۵۰ درصد پایین تر ببرد، و انتخابات را به دور دوم بکشاند.

قرار بود کمیسیون روز شنبه با اعضای کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، که نتیجه نهایی را اعلام خواهد کرد، ملاقات کند.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا، بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد و گوردون براون نخست وزیر بریتانیا روز جمعه تلفنی با حامد کرزی گفت و گو کردند.

زلمای خلیل زاد سفیر سابق آمریکا در افغانستان نیز در کابل بود و با کرزی و عبداله ملاقات کرد. او روز جمعه به خبرنگاران گفت از این که هر دو کاندیدا اهمیت زمان را درک می کنند، دلگرم شده است.

مقامات بین المللی به پرزیدنت کرزی و دکتر عبدالله توصیه کرده اند یک قرارداد تقسیم قدرت را بررسی کنند.

مقامات می گویند اگر انتخابات دور دوم لازم شود، باید ظرف دو هفته پس از اعلام قطعی نتایج دور اول انجام گیرد، اما بسیاری از ناظران می گویند ممکن است چنین کاری دشوار باشد.

XS
SM
MD
LG