لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۰

کمیسیون ناظر بر انتخابات افغانستان روش بازشماری آرا را تغییر می دهد


اعضای کمیسیون معتقدند که روش جدید آنها از نظر آمارگیری معقول و منطقی است و سردرگمی هایی را که در میان اعضای کمیسیون وجود دارد برطرف خواهد کرد

گروهی که وظیفه نظارت بر انحلال آرای تقلبی را در انتخابات جنجال برانگیز افغانستان بر عهده دارد برای دومین بار طی یک هفته گذشته روش باز شماری رای ها را تغییر داده است.

کمیسیون بررسی شکایات از انتخابات می گوید مدل آماری را که برای تعیین تعداد رای های مشکوک به کار می گرفت، تغییر داده است. تحلیل گران می گویند روش جدید احتمال پیروزی حامد کرزی را افزایش خواهد داد.

اعضای کمیسیون معتقدند که روش جدید آنها از نظر آمارگیری معقول و منطقی است و سردرگمی هایی را که در میان اعضای کمیسیون وجود دارد برطرف خواهد کرد.

در همین حال یکی از دو افغان عضو کمیسیون روز دوشنبه از عضویت در کمیسیون استعفا داد و دلیل آن را نفوذ نادرست خارجی ها ذکر کرد. سایر اعضای کمیسیون با این اتهام مخالفت ورزیده و می گویند از چنین اتهاماتی که آقای مصطفی باریک زای عنوان کرده است بسیار متاسف هستند و افزودند که این اقدام بر کار گروهی آنها تاثیری نخواهد داشت.

وزیر امور خارجه آمریکا نیز روز دوشنبه گفت واشنگتن انتظار بیشتری از دولت جدید افغانستان خواهد داشت. خانم هیلاری کلینتون در مصاحبه ای با بی بی سی کفت اگر حامد کرزی بار دیگر انتخاب شود ایالات متحده آمریکا خواستار روابط جدیدی با وی خواهد شد.

خانم کلینتون افزود آقای کرزی در مورد بسیاری از مسایل بسیار یاری دهنده بوده است ولی به وضوح اعلام کرد که آمریکا انتظارات بیشتری از وی دارد.

سازمان ملل متحد نیز از تحقیقاتی که توسط کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخابات در افغانستان به عمل می آید پشتیبانی می کند. قرار است این کمیسیون در هفته جاری نتیجه بررسی های خود را درباره آرا مشکوک اعلام کند.

XS
SM
MD
LG