لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۲

مقامات افغان می گویند ۶ غیرنظامی در جريان عملیات ناتو کشته شدند


مقامات افغان می گویند ۶ غیرنظامی در جريان عملیات ناتو کشته شدند

مقامات افغانی می گویند در جريان عملیات ائتلاف ناتو در شرق افغانستان شش غیرنظامی کشته شده اند. در همين حال سازمان ملل متحد گزارش داده است که شمار افغان هايی که در جنگ کشته شده اند در مقايسه با سال پيش، ۱۵ درصد افزايش يافته است.

روز پنجشنبه صدها نفر از ساکنان شهر خوست، در مکانی که مقامات محلی گفتند شش غیرنظامی، از جمله یک معلم و یک کودک خردسال، در حمله شبانه ائتلاف کشته شدند، دست به تظاهرات زدند.

سازمان ناتو اعلام کرد: نیروهای ائتلاف به رهبری نيروهای امنیتی افعان شش تن از شبه نظامیان شبکه حقانی، را کشتند. نيروهای ائتلاف می گويند که شبه نظاميان، از جمله يک زن، در جريان عمليات برای پاکسازی يک ناحيه بسوی اين نيروها آتش گشودند. سازمان ناتو اعلام کرد که يک زن غير نظامی نيز مجروح شد.

اما مقامات افغان روز پنجشنبه گفتند: نیروهای ائتلاف گزارش نادرست دريافت کرده اند و تمام کسانی که در جریان عملیات امنیتی در منطقه خوست کشته شدند، غیر نظامی بودند.

سازمان ناتو بعدا اعلام کرد که تحقيقات مشترک درمورد اين حادثه را آغاز کرده است و نیروهای ائتلاف هر نوع گزارش پيرامون تلفات غير نظاميان را جدی تلقی می کند.

در همین حال، هيات سازمان ملل متحد در افغانستان روز پنجشنبه اعلام داشت که بیش از ۱۴۰۰ غیرنظامی در شش ماه اول امسال، کشته شده اند و اين امر را به افزايش جنگ زمينی، بمب های کنار جاده ای و افزایش حملات هوایی ناتو نسبت داد.

اين گزارش شورشیان را در ۸۰ درصد از تلفات غیرنظامیان مقصر دانسته است، و می افزايد که نیروهای خارجی و دولتی مسئول ۱۴ درصد از قتل ها بوده اند.

«استفان د ميستورا» نماینده ویژه سازمان ملل متحد در افغانستان روز پنجشنبه گفت هيات سازمان ملل متحد با طالبان در تماس بوده است و سعی دارد آنها را به کاستن از تلفات غير نظاميان ترغيب کند.

سازمان ملل متحد اعلام کرد در حالی که شمار مرگ های مرتبط با حملات ائتلاف ۹ درصد کاهش يافته است، بر تعداد کسانی که در حملات هوايی، بيشتر توسط هليکوپترهای تهاجمی آپاچی، کشته می شوند، افزوده شده است.

XS
SM
MD
LG