لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۱

در سرمای سخت افغانستان ۲۲ کودک جان سپردند


در سرمای سخت افغانستان ۲۲ کودک جان سپردند
در سرمای سخت افغانستان ۲۲ کودک جان سپردند

روزنامه نیویورک تایمز اعلام کرد که طی یک ماه گذشته دست کم ۲۲ کودک افغان زیر ۵ سال که با خانواده هایشان از مناطق جنگی گریخته بودند در دو اردوگاه آوارگان در کابل در اثر سرما جان سپردند.

این گزارش حاکی است مقامات دولت در صدد برآمده اند از انتشار خبر مرگ این کودکان جلوگیری کنند یا آن را بی اهمیت نشان دهند. با این حال، نیویورک تایمز می گوید این رویداد موجب شده است امدادگران به دنبال عوامل آن باشند و این سئوال را مطرح سازند که چگونه ممکن است کودکان از چیزی «قابل پیش بینی و قابل مقابله مانند سرما» در کشوری که ده ها میلیارد دلار کمک انسانی و بین المللی دریافت کرده است بمیرند. افغانستان یکی از سردترین زمستان های خود را در سالهای اخیر تجربه می کند.

یک مقام سازمان ملل متحد به نیویورک تایمز می گوید ۳۵ هزار نفر در دو اردوگاه کابل بدو گرما و برق به سر می برند و «یک بحران انسانی» در جریان است.
در گزارش نیویورک تایمز گفته می شود اردوگاه ها نمی توانند کمک توسعه دریافت کنند زیرا تاسیسات موقتی تلقی می شوند و بسیاری از مقامات افغان با حضور آنها مخالف هستند.

یک امدادگر افغانی به نیویورک تایمز گفت ساکنان اردوگاه به مراقبت های پزشکی و درمانی، آموزش، غذا، وسائل بهداشتی و آب سالم دسترسی ندارند. ساکنان اردوگاه می گویند توزیع غذا توسط برنامه جهانی غذا ماه پیش متوقف شد.

نیویورک تایمز گزارش می دهد یک گروه فرانسوی که اخیرا مطالعاتی در مورد میزان مرگ و میر در اردوگاه ها انجام داده گفت نرخ مرگ کودکان زیر ۵ سال ۱۴۴ تن در هر یک هزار کودک است. به این معنا که از هر ۷ کودک در اردوگاه های کابل، یکی پیش از رسیدن به شش سالگی می میرد.

افزایش مرگ غیر نظامیان

یک گزارش سازمان ملل متحد حاکی است سال گذشته در مناقشه در افغانستان بیش از ۳ هزار غیر نظامی کشته شدند.
هیات امدادی سازمان ملل متحد در افغانستان روز شنبه گفت در ۲۰۱۱ سه هزار و ۲۱ غیر نظامی جانسپردند که هشت در صد نسبت به سال قبل بیشتر بود.

این گزارش حاکی است که شورشیان مسئول ۷۷ درصد مرگ ها بودند. نیروهای ناتو و دولت افغانستان مرگ ۴۱۰ تن را موجب شدند که ۴ درصد نسبت به سال ۲۰۱۰ کاهش داشت. ۲۷۹ مرگ دیگر نمی تواند نه به ستیزه گران و نه به نیروهای دولتی نسبت داده شود.

بنا به این گزارش انفجار بمب از جمله مین های کنارجاده ای که هنگام پا گذاشتن مردم بروی آنها یا عبور خود روها منفجر می شوند بزرگترین قاتل کودکان، زنان و مردان افغان در سال ۲۰۱۱ بوده است. شمار مرگ های ناشی از حملات تروریستی به ۴۵۰ مورد رسید، که ۸۰ درصد نسبت به ۲۰۱۰ بیشتر بود.

نماینده ویژه سازمان ملل متحد گفت: «زنان، کودکان و مردان افغان در این جنگ همچنان در شماری فزاینده کشته می شوند.»

XS
SM
MD
LG