لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۸

طالبان افغانستان به مناسبت عید فطر آتش بس سه روزه اعلام کرد


جنگجویان طالبان
جنگجویان طالبان

طالبان افغانستان اعلام کرد که در تعطیلات سه روزه عید فطر از حمله به نیروهای دولتی خوداری خواهد کرد.

پیشتر، اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان آتش بسی یک هفته‌ای علیه شبه نظامیان طالبان اعلام کرده بود، که از روز سه‌شنبه ۲۲ خرداد آغاز می شود.

با این حال، به گفته مقام‌های دولت افغانستان، روز شنبه حداقل ۴۰ نفر در حملات شبه نظامیان طالبان در ولایت قندوز در غرب آن کشور کشته شدند.

اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان که روز شنبه برای شرکت در هجدهمین «کنفرانس همکاری‌های شانگهای» به شرق چین سفر کرده است، آتش بس موقت علیه شبه نظامیان طالبان را به پیروی از فتوای صادره توسط مجمعی از روحانیون افغانستان اعلام کرده است.

وزیر دفاع آمریکا جمعه گفت که این پیشنهاد، نمایانگر موقعیت مناسب آقای غنی است.

جیم متیس، وزیر دفاع آمریکا، گفت: «هم اکنون رئیس جمهوری افغانستان نسبت به اوضاع اطمینان کافی پیدا کرده که پیش نیاز پیشنهاد آتش بس موقت توسط او بوده است. این نشانه تعهد او و متحدانش به صلح و فرصتی برای پایان دادن به جنگ در افغانستان است.»

دبیرکل ناتو، نیز روز جمعه در گردهمایی وزرای دفاع آن اتحادیه از پیشنهاد رئیس جمهوری افغانستان حمایت کرد.

وزیر دفاع آمریکا همان‌روز گفت که پذیرش آتش بس موقت توسط طالبان زمینه مذاکرات صلح در آن کشور را فراهم می کند.

او گفت: «ما از تصمیم رئیس جمهوری افغانستان کاملاً حمایت می کنیم. اگر طالبان هم از آن پیروی کند، نیروهای دولتی طبعا می توانند توانایی شان را صرف مبارزه با گروه‌های دیگر ضددولتی کنند.»

پیشنهاد آتش‌بس موقت رئیس جمهوری افغانستان شامل شبه نظامیان داعش در آن کشور نمی‌شود.

آقای متیس در این مورد گفت: «در جنگ بر علیه داعش، اولویت با نابود کردن توان فیزیکی این شبه نظامیان و جلوگیری از قدرت گیری مجدد آنهاست. آمریکا، ناتو و سایر متحدان در جنگ علیه داعش که یک مبارزه جهانی است از تمام توان نظامی خود استفاده می‌کنند.»

به گزارش خبرگزرای رویترز، این اولین بار در پانزده سال اخیر است که طالبان با پیشنهاد آتش‌بس موقت موافقت کرده‌اند، و ملا هیبت الله آخوندزاده، رهبر طالبان نیز دستور داده به همین مناسبت تعدادی از زندانیان آن گروه آزاد شوند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG