لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۷

در بمب گذاری انتحاری در کابل ده ها تن کشته شدند


حمله انتحاری روز یکشنبه در کابل و کارتهای شناسایی خونین افردی که برای ثبت نام در رای گیری به یک مرکز انتخاباتی رفته بودند.
حمله انتحاری روز یکشنبه در کابل و کارتهای شناسایی خونین افردی که برای ثبت نام در رای گیری به یک مرکز انتخاباتی رفته بودند.

اداره ثبت احوال افغانستان در کابل هدف حمله یک بمب گذاری انتحاری قرار گرفت.

بنا به نخستین گزارش‌ها، دراین حادثه مرگبار که یکشنبه دوم اردیبهشت صورت گرفت دست کم ۳۱ نفر کشته و ۵۴ نفر زخمی شده اند.

نجیب دانش سخنگوی وزارت کشور افغانستان به صدای آمریکا گفت که مردم در اداره سجل احوال در صف، منتظر دریافت «تذکره»یا برگه شناسایی بودند تا بتوانند در انتخابات جاری رای بدهند که بمبگذار انتحاری خود را در میان مردم منفجر کرد.

منابع بیمارستانی می‌گویند حال دو تن از زخمی ها وخیم است.

عبدالله عبدالله رئیس اجرایی دولت، این حمله را تروریستی خوانده و محکوم کرده است.

آقای عبدالله گفت که در کنار مردمی که در معرض این «حمله بزدلانه» قرار گرفتند، ایستاده است. رئیس اجرایی دولت افغانستان گفت که دولت درصدد است انتخاباتی شفاف برگزار کند و تروریستها نخواهند توانست اراده مردم افغانستان را تضعیف کنند.

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، هفته گذشته فرمان آغاز روند ثبت نام را صادرکرد و «کمیسیون مستقل انتخابات» فرایند تهیه فهرست انتخاباتی را آغاز کرد.

انتخابات پارلمانی افغانستان و انتخابات شوراهای محلی روز ۲۰ اکتبر برگزار می شود. این نخستین بار در تاریخ افغانستان خواهد بود که انتخابات برپایه فهرست‌های رسمی رای دهندگان برگزار می شود. دولت می‌گوید تا زمانی که همه افراد برخوردار از حق رای ثبت نام نکنند انتخابات برگزار نخواهد شد.

به گزارش رویترز، مشکل اینجاست که بسیاری از مردم این کشور شناسنامه ندارند و روند جاری برای آنست که به همه افراد شناسنامه یا تذکره بدهند.

جان بس، سفیر آمریکا در افغانستان، با انتشار بیانیه ای بمب گذاری را محکوم کرد. او گفت: «من قویا حمله انتحاری امروز صبح کابل را محکوم می کنم. با قربانیان این حمله و خانواده های آنان ابراز همدردی می‌کنم. این خشونت بی‌حاصل نشانه رفتاربزدلانه و غیرانسانی دشمنان دموکراسی و صلح در افغانستان است.»

داعش در سایت رسمی خود «اعماق» مسئولیت حمله انتحاری امروز را برعهده گرفت.

در همین حال ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان گفت که گروه او در حمله امروز کابل دست نداشته اند. گروه طالبان در عین حال با برگزاری انتخابات درافغانستان مخالفت کرده و آن را صحنه سازی آمریکا توصیف کرده و از مردم خواسته است انتخابات را تحریم کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG