لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۵

انفجار در کابل: بیش از ۸۰ کشته و ۲۳۱ مجروح؛ آمریکا انفجار در کابل را محکوم کرد


خبرگزاری اسوشیتدپرس شمار کشته شدگان انفجار انتحاری در میان شرکت کنندگان در تظاهرات را دست کم ۸۰ نفر اعلام کرد و گفت ۲۳۱ نفر نیز مجروح شده اند.

وبسایت اعماق وابسته به گروه افراطی داعش در بیانیه ای مسئولیت این انفجار انتحاری را برعهده گرفت.

در صورتی که این ادعا صحت داشته باشد، این اولین باری است که داعش در کابل دست به حمله می زند. داعش طی یک سال گذشته در مرز شرقی افغانستان با پاکستان و عمدتا در ولایت ننگرهار تحرکاتی را آغاز کرده بود.

راهپیمایی "جنبش روشنایی" از سوی اقلیت شیعه هزاره سازماندهی شده بود و اعضای جامعۀ مدنی، چهره های سیاسی و حامیان شان در اعتراض به تغییر مسیر برق وارداتی ترکمنستان، از بامیان به سالنگ، در کابل در آن شرکت داشتند. آنان می خواستند مسیر خط برق از ولایت فقرزده آنان عبور کند. هزاره ها اقلیت شیعه و فارسی زبان افغانستان هستند و اکثریت جمعیت این کشور سنی مذهب اند.

به گفته منابع افغانستان دو یا سه انفجار حوالی ساعت ۲:۳۰ بعد از ظهر روز شنبه، زمانی به وقوع پیوست که شرکت کنندگان در تظاهرات "جنبش روشنایی" در منطقه دهمزنگ کابل تجمع کرده بودند.

پیشتر مسئولان گفته بودند که آمار کشته شدگان احتمالا افزایش خواهد یافت چرا که حال برخی مجروحان وخیم است.

تصاویر صحنه‌های دلخراشی که از سه انفجار شنبه دوم مرداد مخابره شده، نشان از اجزای بدن قربانیان دارد که در صحنه انفجار پراکنده شده‌اند.

آمریکا حمله را محکوم کرد

وزارت خارجه آمریکا، ضمن تسلیت به مردم افغانستان، حمله امروز در کابل به شدت ترین لحن ممکن محکوم کرد.

جان کربی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می گوید، همانطور که رئیس جمهوری افغانستان گفته قربانیان این حادثه کاری جز تظاهرات آرام که حق قانونی آن ها است، نمی کردند.

در این بیانیه همچنین گفته شده، مسئولین این حادثه خونبار نمی توانند نماینده آینده افغانستان باشند، و این نوع از حوادث باعث می شود تا عزم و اراده ما برای ادامه ماموریت مان در افغانستان، و حمایت از مردم آن کشور بیش از پیش شود.

وزارت خارجه آمریکا در این بیانیه می گوید واشنگتن آماده ارائه هرگونه یاری به اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان برای تحقیق و اجرای عدالت بر قاتلان است.

وزارت خارجه آمریکا در این بیانیه می گوید ایالات متحده امروز نیز مانند سال های قبل دوشادوش دوستان و شرکای افغانستانی خود برای آوردن صلح و امنیت به این کشور می ایستد.

اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در سخنانی که به طور زنده از تلویزیون پخش شد، یکشنبه را روز عزای عمومی اعلام کرد.

عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه افغانستان نیز در بیانیه‌ای، به خانواده‌های قربانیان تسلیت گفته و ضمن محکوم کردن حملات، تروریست ها را مسئول آن دانست.

XS
SM
MD
LG