لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۵

تحویل زندان نظامی بگرام به افغانستان


تحویل زندان نظامی بگرام به افغانستان
تحویل زندان نظامی بگرام به افغانستان

ایالات متحده موافقت کرده است کنترل بازداشتگاه نظامی اصلی آمریکا در افغانستان را به مقامات این کشور تحویل دهد.
ژنرال عبدالرحمان وردک وزیر دفاع افغانستان و ژنرال جان آلن فرمانده نظامی ارشد آمریکا روز شنبه تفاهمنامه ای در مورد روند انتقال کنترل زندان و ۳۰۰۰ زندانی آن در پایگاه هوایی بگرام در ایالت پروان ظرف ۶ ماه امضا کردند. این اقدام راه را برای امضای قرارداد استراتژیک بین دو کشور هموار می کند.

ژنرال الن تفاهمنامه را گامی مهم در مذاکرات استراتژیک بین دو کشور نامید که بر اساس خواسته های تصمیم لویا جرگه و رییس جمهوری افغانستان برداشته می شود. ژنرال وردک گفت انتقال زندان «قدم فوق العاده مهمی در شناسایی حاکمیت جمهوری اسلامی افغانستان است.»


در اوائل هفته، مقامات وزارت امور خارجه افغانستان گفتند بحث درباره قراردادی که رئوس نقش آمریکا را در افغانستان توضیح می دهد، به دلیل اختلاف بر سر انتقال زندان و حملات شبانه نیروهای بین المللی متوقف شده است.

تمام سربازان رزمی خارجی قرار است تا پایان ۲۰۱۴ افغانستان را ترک کنند.

بر اساس توافق روز جمعه، ناتو می گوید افغانستان یک چارچوب قانونی را برای تضمین بازداشت زندانیان در شرایط انسانی و امن، در راستای قوانین بین المللی، اجرا خواهد کرد.

بر اساس این توافق، مقامات افغان ملزم خواهند بود امریکا را از برنامه های آزادی زندانیان آگاه سازند و نظر امریکا را در تشخیص زندانیانی که ممکن است در «فعالیتهای تروریستی» درگیر باشند، با «نظر مطلوب» بررسی کند. مقامات آمریکایی قبلا توانایی دولت افغانستان را برای اداره زندان با رعایت معیارهای بین المللی زیر سئوال برده بودند.

رایان کراکر سفیر امریکا در افغانستان یادداشت تفاهم را گامی به پیش نامید. آقای کراکر روز جمعه گفت در حالی که مذاکرات درباره تهیه چارچوبی برای مشارکت استراتژیک امریکا – افغان ادامه دارد، «ما چالشهای خود را داریم و چالشهایی در راه خواهد بود.»

وزیر دفاع افغانستان گفت در مساله حملات شبانه، که مانع دیگری در توافق استراتژیک دیده می شود، پیشرفتی صورت گرفته است. پرزیدنت کرزی با چنین عملیاتی مخالف است.

توافق با انتقال زندان در شرایطی صورت می گیرد که مناسبات بین امریکا و افغانستان در پی سوزاندن نسخه های قران در پایگاه بگرام در ماه گذشته، متشنج بوده است.

XS
SM
MD
LG