لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۹

حملات تروریستی در افغانستان گستاخانه تر شده اند


حمله های تروریستی افغانستان در روزهای اخیر با جسارت و گستاخی بیشتری انجام شده اند.
طالبان همچنین این روزها بیشتر شهروندان غیرنظامی و از جمله کودکان را هدف حملات خود قرار داده است.

افزایش حملات
اقدام انتحاری روز سه شنبه که در برابر ساختمان دیوانعالی آنکشور در کابل رویداد دست کم هفده نفر کشته و شمار بیشتری زخمی شدند.

محمد ظهیر رییس اداره آگاهی کابل میگوید تمام قرباینان این حادثه از غیرنظامیان و از جمله زنان و کودکان بوده اند.

سازمان ملل متحد روز سه شنبه این هفته گفت که تعداد کشته شدگان در افغانستان در سال جاری مسیحی در مقایسه با سال گذشته درهمین موقع، نزدیک به ۲۵ درصد افزایش نشان میدهد.

در همین حال یان کوبیس فرستاده ویژه سازمان ملل به افغانستان میگوید از آغاز سال مسیحی جاری تا بحال بیش از سه هزار نفر در افغانستان کشته و یا زخمی شده اند که این خود نسبت به سال ۲۰۱۲ سی درصد و نسبت به سال ۲۰۱۱ سی و چهار در صد افزایش دارد.

همچنین روز سه شنبه مهاجمان طالبان به کاروانی از اتومبیلهای ناتو که حامل تجهیزات نظامی بود در استان غزنی حمله کرد که طی آن دست کم دو پلیس و دو راننده کشته شدند.

روز دوشنبه این هفته نیز مهماجمان طالبان در استان قندهار سر دو نوجوان افغان را بجرم جاسوسی از تن جدا کردند.

اما حمله طالبان به ناتو و به دولت افغانستان در روزهای اخیر گستاخانه تر شده است. و بعنوان مثال روز دوشنبه گذشته مهاجمان طالبان به فرودگاه بین المللی کابل با راکت، آر پی جی و مسلسل حمله کردند.

خروج نیروهای آمریکایی بموقع انجام میشود

چاک هیگل وزیر دفاع امریکا میگوید کاهش بودجه نظامی آمریکا تاثیری بر حضور نیروهای آمریکادر افغانستان نخواهد گذاشت. وی گفت در واقع بودجه فعلی، وزارت دفاع را قادر می کند تا از نیروهایی که هنوز در جبهه های جنگ افغانستان فعالند، حمایت کند.

اما ایالات متحده آمریکا درنظر دارد تا نیروهای نظامی خود را تا پایان سال۲۰۱۴ از این کشور آسیای جنوب شرقی خارج کند، جاییکه تا بحال نزدیک به ۲۱۰۰ تن از نظامیان آمریکایی کشته شده اند.

تحلیگران میگویند طالبان میخواهد میزان توانایی نیروهای امنیتی افغانستان را پس از خروج نیروهای آمریکایی به آزمایش بگذارد.
XS
SM
MD
LG