لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۳

آمریکا حمله انتحاری در کابل را محکوم کرد


شمار کشته شدگان حمله انتحاری به رستورانی در کابل به ۲۱ تن افزایش یافته است.

یک بمب انداز انتحاری جمعه شب خود را در یک رستوران لبنانی در محله وزیر اکبرخان منفجر کرد و دو تیرانداز که به دنبال او بودند ۱۳خارجی، از جمله دو آمریکایی، دو بریتانیایی، دو کانادایی، و یک مقام ارشد صندوق بین المللی پول از لبنان را کشتند.

چهار پرسنل سازمان ملل متحد نیز کشته شدند، اما ملیت آنها هنوز اعلام نشده است. مقامات می گویند پنج زن از جمله کشته شدگان بودند. چهار نفر مجروح شدند.

در واشنگتن، وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه ای حمله را محکوم کرد، آنرا خشونتی بی معنا نامید و گفت «تروریست ها به نشان دادن بی اعتنایی آشکار به جان مردم و آینده ای که افغان ها برای رسیدن به آن تلاش می کنند ادامه می دهند.»

در بیانیه گفته می شود آمریکا همچنان به کوشش برای برقراری صلح و آشتی در افغانستان پای بند است.

سفیر آمریکا گفت طالبان مردمی را که به موفقیت افغانستان امیدوار هستند و برای آن کار می کنند هدف می گیرند، و افزود شورشیان « فقط ویران می کنند، نمی توانند بسازند.»

فرمانده نیروی بین المللی کمک امنیتی – آیساف – نیز حمله را محکوم کرد و از طالبان خواست آنچه را «کشتار عمدی و بی محابای غیر نظامیان» نامید، متوقف سازد.

صندوق بین المللی پول گفت وابل عبدالله، نماینده ۶۰ ساله آن در افغانستان، کشته شد. کریستین لاگارد، مدیر آی ام اف در بیانیه ای این واقعه را دردناک نامید.

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد نیز در بیانیه ای حمله را که در آن چهار کارمند سازمان ملل متحد نیز کشته شدند بشدت محکوم کرد و گفت این گونه حملات هدفمند علیه غیر نظامیان کاملا غیر قابل قبول و نقض آشکار قوانین بین المللی است که باید بی درنگ متوقف شود.

شورای امنیت سازمان ملل متحد بر نیاز به اجرای عدالت علیه « عاملان، سازمان دهندگان و حامیان مالی این عملیات تروریستی نفرت انگیز» تاکید گذاشت.

مقامات در کابل می گویند تحقیقات درباره شرایطی که منجر به مرگبارترین حمله به غیرنظامیان خارجی از زمان آغاز عملیات نظامی آمریکا در افغانستان در ۲۰۰۱ تلقی می شود جریان دارد.

وزیر کشور افغانستان روز شنبه گفت رئیس پلیس ناحیه همراه با شماری از افسران بدلیل ناتوانی در جلوگیری از حمله معلق شده اند.

او در جمع روسای پلیس در کابل، انگیزه خشونت علیه خارجیان را زیر سئوال کشید و گفت هدف از حمله به محل های غیرنظامی مانند رستوران این است که خارجیان از سفر به افغانستان و زندگی در آنجا بازنگاهداشته شوند. او گفت دشمن می خواهد افغانستان را به یک قرن قبل بازگرداند، اما چنین کوشش هایی موفق نخواهد شد.

یک سخنگوی طالبان که مسئولیت حمله را برعهده گرفت به صدای آمریکا گفت رخنه جنگجویان گروه به بخشی از کابل که بشدت از آن محافظت می شود نشان می دهد طالبان قادر است کنترل کشور را پس از خروج سربازان خارجی دوباره بدست بگیرد.

سخنگو افزود حمله تلافی عملیات نظامی اوائل هفته علیه شورشیان در استان پروان بود که در آن تعداد زیادی از غیرنظامیان افغان کشته شدند.

مقامات افغانستان می گویند در آن حمله که گفته می شود با پشتیبانی هوایی آمریکا صورت گرفت، شماری از افراد مسلح طالبان از جمله یک فرمانده ارشد کشته شدند.

وزیر کشور افغانستان گفت حمله طالبان به رستوران لبنانی نشان می دهد شورشیان آماده مذاکره نیستند و تصمیم دارند به خشونت ادامه دهند.

با این حال، عبدالکریم مجاهد، عضو ارشد شورایعالی صلح افغانستان، می گوید فقط مذاکرات صلح می تواند به مناقشه پایان دهد.

جدیدترین حمله طالبان بر هراس های امنیتی در پیشاپیش برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ماه آوریل افزوده است . شورشیان انتخابات را یک «نمایش آمریکایی برای قانونی ساختن اشغال افغانستان» نامیده و رد کرده اند.
XS
SM
MD
LG