لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۱

یک افسر بلندپایه ارتش آمریکا در افغانستان کشته شد


سربازان ارتش ملی افغانستان در حال نگهبانی از ورودی پایگاهی در دانشگاه دفاعی مارشال قسیم فهیم در غرب کابل – ۱۴ امرداد ۱۳۹۳
سربازان ارتش ملی افغانستان در حال نگهبانی از ورودی پایگاهی در دانشگاه دفاعی مارشال قسیم فهیم در غرب کابل – ۱۴ امرداد ۱۳۹۳

وزارت دفاع ایالات متحده، پنتاگون، اعلام کرد یک افسر بلندپایه ارتش آمریکا روز سه‌شنبه در اثر حمله‌ای که گمان می‌رود توسط نیروهای امنیتی افغانستان صورت گرفته باشد، جان خود را از دست داد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس، هویت این افسر آمریکایی را گزارش نکرده است، اما از او به عنوان بلندپایه‌ترین نظامی آمریکایی که از سال ۲۰۰۱ و در جریان دو جنگ افغانستان و عراق تاکنون کشته شده است، یاد می‌کند. برخی رسانه ها از او به عنوان یک ژنرال دوستاره ارتش آمریکا یاد می کنند.

جان کربی سخنگوی پنتاگون در سخنانی در این ارتباط گفت فرد مهاجم، که لباس نیروهای امنیتی افغان به تن داشت، به سوی گروهی از نیروهای نظامی بین‌المللی در دانشگاه علوم دفاعی مارشال قسیم فهیم، واقع در غرب کابل، آتش گشود و خود او نیز بلافاصله کشته شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ۱۵ نفر که حدود نیمی از آنها آمریکایی بودند نیز در این حادثه مجروح شدند. یک افسر بلندپایه آلمانی و سه افسر ارشد افغان نیز در میان مجروحان هستند. این حمله زمانی رخ داد که اعضای ارشد نیروهای ائتلاف سرگرم بازدید از این دانشگاه بودند.

حامد کرزای رئیس جمهوری افغانستان این حمله را محکوم کرد و آن را اقدامی «بزدلانه» خواند. وی همچنین به خانواده قربانی تسلیت گفت.

سخنگوی وزارت دفاع افغانستان نیز با تائید این خبر، از فرد مهاجم به عنوان «یک تروریست در یونیفورم نظامی» یاد کرد و گفت او، هم نیروهای محلی و هم نیروهای بین‌المللی را هدف حمله قرار داد.

به چنین حملاتی که نیروهای امنیتی محلی به سوی نیروهای بین‌المللی شلیک می‌کنند، اصطلاحاً «حملات خودی» گفته می‌شود. موارد «حملات خودی» در افغانستان در سال گذشته به میزان زیادی کاهش یافته بود.

در سال ۲۰۱۳ میلادی (۱۳۹۲ خورشیدی) ۱۶ نفر در اثر ۱۰ مورد از حملات نیروهای خودی در افغانستان جان خود را از دست دادند، در حالی که در سال قبل از آن ۵۳ نفر، در ۳۸ حمله جداگانه، کشته شده بودند.

این حادثه در حالی رخ داد که ایالات متحده آمریکا قصد دارد تا پایان سال جاری میلادی (اواخر دیماه ۱۳۹۳)، نیروهای نظامی خود را از افغانستان خارج کند و تنها اندکی از آنها را جهت مشاوره و تعلیم نیروهای امنیتی افغان، در آن کشور نگه دارد.

بر اساس محاسبه خبرگزاری آسوشیتدپرس، از آغاز عملیات نظامی ارتش آمریکا در افغانستان در سال ۲۰۰۱ میلادی تاکنون، ۲،۱۹۸ نفر از نیروهای ارتش جان خود را از دست داده‌اند. هرچند آمار آسوشیتدپرس، سه نفر کمتر از آمار ارائه شده از سوی وزارت دفاع ایالات متحده (پنتاگون) است.

طبق آمار پنتاگون همچنین ۱۹،۸۹۹ نفر از نیروهای نظامی آمریکا در این مدت در افغانستان مجروح شده‌اند.

XS
SM
MD
LG