لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۳

انفجار انتحاری در افغانستان همزمان با تجلیل از یک قهرمان


نیروی بین المللی ناتو که برای حفظ امنیت در افغانستان است، بمب گذاری انتحاری منجر به کشته شدن دست کم شش نفر را تقبیح و محکوم کرده است و می گوید این گونه اقدامات از طريق سوء استفاده از آسیب پذیری افراد و مجبور ساختن آنان به ارتکاب عملیاتی مخوف انجام می گیرد.

این نیرو، امروز، شنبه، در اطلاعیه ای گفت بنظر می رسد بمب گذار انتحاری که خود را در نزدیکی قرارگاه ناتو منفجر کرد یک نوجوان بود. اطلاعیه می گوید کودکان نیز جزو قربانیان انفجار بودند.

طالبان مسئولیت بمب گذاری را بعهده گرفته است اما می گوید بمب گذار ، مردی حدودا ۲۰ ساله بود. یک سخنگوی طالبان گفت دفتر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، هدف انفجار بود.

مقامات می گویند چندین سفارت غربی در نزدیکی محل انفجار قرار دارند.

سفارت آمریکا در کابل نیز حمله امروز را تقبیح و محکوم کرد. سفارت آمریکا می گوید اگر خبر حاکی از نوجوان بودن بمب گذار حقیقت داشته باشد ، شورشیان نشان داده اند که می خواهند از آسیب پذیرترین و احساساتی ترین افراد برای حملات خود استفاده کنند.

انفجار هنگامی رخ داد که افغان ها برای برگزاری آئین هائی به مناسبت یازدهمین سالگرد کشته شدن احمد شاه مسعود فرمانده مقاومت افغانستان آماده می شدند.

احمد شاه مسعود در دهه ۱۹۸۰ با نیروهای شوروی و متحدانش در افغانستان جنگیده بود. او همچنین ائتلافی را در شمال افغانستان رهبری می کرد که از گروهی از فرماندهان افغان تشکیل شده بود، و در دهه ۱۹۹۰ علیه طالبان می جنگیدند.

احمد شاه مسعود بوسیله بمب گذاران انتحاری عرب القاعده در روز نهم سپتامبر ۲۰۰۱ ، درست دو روز قبل از حملات تروریستی یازدهم سپتامبر به آمریکا ، ترورشد. گفته می شود ترور او با حملات تروریستی به آمریکا مرتبط بود .

بعضی از تحلیلگران می گویند القاعده ترور این فرمانده مقاومت را با نقشه ای حساب شده و برای اطمینان از حمایت و پشتیبانی طالبان پس از حملات یازدهم سپتامبر ترتیب داد.
XS
SM
MD
LG