لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۴۶

سقوط هواپیمای ناتو در افغانستان ٩ کشته برجای گذاشت


ناتو می گوید سقوط هلیکوپتر در جنوب افغانستان ٩ سرباز نیروهای ائتلاف را کشت. با این رویداد، ٢٠١٠ مرگبارترین سال برای نیروهای بین المللی در افغانستان از زمان آغاز جنگ به شمار می رود.

مقامات افغانی می گویند هلیکوپتر روز سه شنبه در منطقه «دیچوپان» ولایت زابل سقوط کرد. به گفته ناتو یک سرباز این نیروها، یک سرباز افغانی و یک آمریکایی غیرنظامی در این حادثه مجروح شدند. دلیل سقوط هلیکوپتر مشخص نیست.

طالبان می گوید به هلیکوپتر شلیک کرده است اما ناتو می گوید گزارشی مبنی بر شلیک آتش در این منطقه گزارش نشده است.

گروه شبه نظامی طالبان اغلب درباره عملیات خود مبالغه می کند و یا درباره انجام حملاتی که علیه نیروهای خارجی صورت می گیرد، به دروغ ادعا می کند.

یک وبسایت مستقل که شمار کشته شدگان در عراق و افغانستان را دنبال می کند اعلام کرده است که سقوط هلیکوپتر در روز سه شنبه شمار سربازان کشته شده بین المللی در افغانستان در سال جاری میلادی را به ٥٢٩ تن می رساند. این بالاترین رقم کشته شدگان در یک سال از زمان شروع جنگ در سال ٢٠٠١ است.

دست کم ٢٠٩٧ سرباز بین المللی از زمان حمله آمریکا به افغانستان تاکنون در این جنگ جان باخته اند.

این در حالی است که ناتو از کشته شدن ١١ شورشی به دست نیروهای بین المللی و افغانی در ولایت قندهار طی عملیات دو روزه ای خبر داد که روز دوشنبه پایان یافت.

مقامات افغان نیز گفتند در شمال این کشور در ولایت پروان، انفجار بمب کنار جاده ای پنج کارگر ساختمانی را کشته و دست کم سه نفر را مجروح کرد.

ناتو می گوید نیروهای افغانی و ائتلاف پس از حمله به یک مقر طالبان در ولایت بغلان، یک فرمانده طالبان را گرفته و دو شورشی طالبان را کشتند.

ناتو همچنین در بیانیه ای در روز سه شنبه گفت فرمانده اسیر با چندین حمله به روند برگزاری انتخابات در روز شنبه، مرتبط بود.

XS
SM
MD
LG