لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۶

رهبران افغان شرایط جدیدی برای مذاکره با طالبان تعیین می کنند


رهبران افغان شرایط جدیدی برای مذاکره با طالبان تعیین می کنند
رهبران افغان شرایط جدیدی برای مذاکره با طالبان تعیین می کنند

رهبران افغان با شرایط جدید برای از سرگیری مذاکرات صلح با طالبان موافقت کرده اند، و می گویند آنها باید آدرسی در یکی از سه محل تعیین کنند و به خشونت پایان دهند.

دفتر حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان گفت او روز پنجشنبه در جلسه ای با مقامات ارشد دولت، فرماندهان مجاهدین سابق و شخصیت های مذهبی درباره چگونگی احیای روند صلح بحث کرد.

کاخ ریاست جمهوری گفت رهبران موافقت کردند که بهتر خواهد بود مذاکرات آینده با شورشیان در یک دفتر طالبان در داخل افغانستان انجام شود، اما اگر شرایط اجازه ندهد آنها برگزاری مذاکرات در محلی در عربستان سعودی یا ترکیه را قبول خواهند کرد.

رهبران افغان همچنین گفتند پیش از آغاز مذاکرات، «جنگ و خشونت علیه مردم افغانستان» باید پایان پذیرد.

دولت افغانستان در ماه های اخیر در پاسخ به یک سلسله کوشش های نافرجام صلح شرایط گفت و گو با شورشیان را سخت تر کرده است. از جمله حادثه ای که در آن مردی که ادعا می کرد فرستاده صلح طالبان است در یک حمله انتحاری در ماه سپتامبر برهان الدین ربانی رییس شورایعالی صلح را ترور کرد.

از زمان ان حمله کرزی مذاکرات بیشتر را رد کرده است تا طالبان موافقت کنند گفت و گوها در مکانی امن که مذاکره کنندگان بتوانند هویت هرکسی را که ادعا می کند نماینده ستیزه گران است تایید کنند، انجام شود. و مقامات افغان گفته اند هیچ محلی نباید بعنوان پایگاهی برای طالبان جهت تقویت نفوذ سیاسی بکار رود.

افغانستان روز چهارشنبه سفیر خود را از قطر فراخواند. این اقدام پس از آن صورت گرفت که یک روزنامه هندی بنقل از منابع دیپلماتیک ناشناس هند گزارش داد قطر به طالبان پیشنهاد کرد در جریان مذاکرات با مقامات آمریکایی دفتری در اختیار طالبان قرار دهد.

مقامات افغان روز پنجشنبه گفتند سفیر افغانستان در دوحه به نشانه اعتراض به آنچه آنها آنرا خودداری قطر از مشورت با کابل درباره پیشنهاد به طالبان نامیدند، برای رایزنی فراخوانده شد.

XS
SM
MD
LG