لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۸

آمادگی ارتش و پلیس افغانستان برای برعهده گرفتن مسئولیت های امنیتی


ورود لئون پانه تا وزیر دفاع آمریکا به کابل،افغانستان. ۲۲ آذر ماه ۱۳۹۰ (۱۳ دسامبر ۲۰۱۱)
ورود لئون پانه تا وزیر دفاع آمریکا به کابل،افغانستان. ۲۲ آذر ماه ۱۳۹۰ (۱۳ دسامبر ۲۰۱۱)

لئون پانه تا وزیر دفاع آمریکا برای بررسی پیشرفت تلاش های ضد شورش، به رهبری آمریکا، به افغانستان رفته است.

پانه تا گفت تلاش ها امسال پس از یک دهه جنگ با طالبان به یک نقطه عطف رسیده است. وزیر دفاع آمریکا روز سه شنبه برای دیدارهایی با فرماندهان نظامی آمریکا و مقام های افغان وارد کابل شد. او در راه پرواز به افغانستان، به خبرنگاران گفت ارتش و پلیس افغان، در حالی که سربازان ناتو به تدریج از افغانستان خارج می شوند، برای برعهده گرفتن مسئولیت های امنیتی در کشورآماده تر هستند.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا در اوائل سال جاری دستوری برای خروج ده هزار سرباز تا پایان سال ۲۰۱۱ و ۲۳ هزار نفر دیگر تا پایان سال آینده صادر کرد. ناتو قصد دارد به انتقال کنترل امنیتی ولایت های افغانستان به نیروهای افغان در جریان این دوره ادامه دهد.

اما روند انتقال با تیره شدن مناسبات آمریکا با پاکستان پیچیده شده است. مرز طولانی پاکستان با افغانستان پناهگاهی امن برای ستیزه جویان طالبان و القاعده که به سربازان ناتو و افغان حمله می کنند تلقی می شود.

پانه تا در گفتگو با رسانه ها اظهار داشت آمریکا نمی تواند در جنگ در افغانستان بی آنکه مناسبات خوبی با پاکستان داشته باشد پیروز شود. او گفت ژنرال جان الن فرمانده ارشد آمریکا در افغانستان، در تلاش برای بازسازی همکاری امنیتی مرزی به فرماندهان پاکستانی نزدیک شده است.

پاکستان ماه پیش به تلافی حمله هوایی ناتو که ۲۴ سرباز پاکستانی را کشت، استفاده از گذرگاه های مرزی را برای رساندن تدارکات به افغانستان ممنوع ساخت. ناتو می گوید هدف هواپیما حمله به ستیزه جویان بوده و اتهام های پاکستان را که سربازان آگاهانه هدف گرفته شدند، تکذیب می کند.

پاکستان گام های تنبیهی دیگری نیز در پاسخ به حادثه برداشته است، از جمله به آمریکا دستور تخلیه یک پایگاه هوایی در پاکستان را داده که هواپیماهای بدون سرنشین درگیر در حمله ها به ستیزه جویان در منطقه مرزی در آن مستقر هستند.

XS
SM
MD
LG