لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۵

بازگشت شتابزده حامد کرزی به افغانستان


ملاقات رییس جمهوری افغانستان با مجروحان در بیمارستانی در کابل. ۷ دسامبر ۲۰۱۱
ملاقات رییس جمهوری افغانستان با مجروحان در بیمارستانی در کابل. ۷ دسامبر ۲۰۱۱

حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان می گوید او قصد دارد با دولت پاکستان بر سر بمب گذاری بی سابقه روز سه شنبه در کابل که ۵۵ مسلمان شیعه را کشت، مقابله کند.

کرزی که روز چهارشنبه سفر خود به بریتانیا را لغو کرد و از آلمان به کشورش بازگشت، گفت دولت او تحقیقاتی را آغاز کرده است، اما حمله ، که لشکر جهنگوی مسئولیت آن را بر عهده گرفته است، در پاکستان طرح ریزی شد.

اسلام آباد تاکنون به اظهارات کرزی پاسخ نداده است.

روز سه شنبه دست کم یک بمب گذار انتحاری ۵۵ تن، از جمله یک آمریکایی را کشت. انفجار در نزدیکی زیارتگاه ابوالفضل و در حالی روی داد که شیعیان برای برگزاری مراسم عاشورای حسینی جمع شده بودند. یک آمریکایی نیز در این حمله جان خود را از دست داد. دومین انفجار چهار تن را در زیارتگاهی در مزار شریف کشت، با این حال روشن نیست که در آنجا نیز شیعیان هدف بودند یا نه.

در حمله جدیدی در روز چهارشنبه، به گفته مقام های افغان، برخورد یک اتوبوس با یک بمب در کنار جاده ای در ایالت هلمند در جنوب افغانستان دست کم ۱۹ تن، از جمله ۵ کودک را کشت.

طالبان دست داشتن در حمله های روز سه شنبه را تکذیب کرده، آنها را بی رحمانه و بی محابا نامید و دشمن مهاجم را مسئول حمله ها خوانده است.

گروه شورشی «لشکر جهنگوی»، مستقر در پاکستان، مرتبط با القاعده، مسئولیت حمله کابل را بر عهده گرفت.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا خشونت در پایتخت افغانستان را به شدت محکوم کرد و گفت ایالات متحده به حمایت از افغان ها در نبرد با تروریسم ادامه می دهد.

ناظران وقوع این حمله ها را که یک روز پس از پایان کنفرانس بن رخ داد، نشانه اهمیت اجرای همه جانبه توافق بین المللی در مورد تامین امنیت و ثبات افغانستان می دانند.

XS
SM
MD
LG