لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۲۵

دومین کنفرانس بین المللی درباره آینده افغانستان


دومین کنفرانس بین المللی درباره آینده افغانستان
دومین کنفرانس بین المللی درباره آینده افغانستان

شهر بن در آلمان میزبان کنفرانس بین المللی درباره آینده افغانستان است، که مذاکرات آن روز دوشنبه با شرکت نمایندگان نزدیک به صد کشور و تشکیلات کمک دهنده از گوشه و کنار جهان آغاز می شود.

تدوین مسیری برای آینده این کشور جنگ دیده پس از خروج نیروهای رزمی بین المللی در سال ۲۰۱۴ مهم ترین دستور کار کنفرانس است.

انتظار می رود کنفرانس سه موضوع اصلی، شامل: انتقال مسئولیت های امنیتی از نیروهای بین المللی به نیروهای افغان، آشتی با طالبان و کمک های دراز مدت بین المللی به افغانستان را بررسی کند و درباره آنها تصمیماتی تصمیم بگیرد.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمريکا ریاست هیات نمایندگی آمريکا را در کنفرانس برعهده خواهد داشت. اما پاکستان، که یکی از طرف های اصلی در منطقه محسوب می شود، شرکت در کنفرانس را به نشانه اعتراض به حمله های هوایی ماه گذشته ناتو - که به کشته شدن ۲۴ سرباز پاکستان در نزدیکی مرز افغانستان منجر شد، تحریم کرده است.

رایان کراکر سفیر آمريکا در افغانستان می گوید غیبت پاکستان از کنفرانس بین المللی راجع به افغانستان تاسف بار است، اما افغانستان را از مسیر پیشرفت خارج نمی کند و نتیجه کنفرانس را هم تغییر نخواهد داد.

این کنفرانس ده سال پس از برگزاری نخستین کنفرانس بین المللی راجع به افغانستان برپا می شود و تشکیل يک دولت انتقالی در افغانستان از مهم ترین نتایج آن بوده است.

XS
SM
MD
LG