لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۲۷

بازآموزی سربازان ناتو برای حفاظت از غیر نظامیان در افغانستان


بازآموزی سربازان ناتو برای حفاظت از غیر نظامیان در افغانستان
بازآموزی سربازان ناتو برای حفاظت از غیر نظامیان در افغانستان

فرمانده ارشد ناتو در افغانستان به ده ها هزار سرباز دستور داده است در روزهای آینده در چگونگی پرهیز از تلفات غیر نظامیان در جریان عملیات ضد شورش دوباره آموزش ببینند.

ژنرال جان آلن برنامه بازاموزی را در نامه ای به حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان اعلام کرد. کرزی اغلب از مرگ و مجروح شدن غیر نظامیان افغان که درعملیات ناتو علیه شورشیان طالبان بدام می افتند شکایت کرده است. یک مقام نظامی آمریکا در یک ای – میل که روز سه شنبه به صدای آمریکا فرستاد نامه و محتویات آنرا تایید کرد.

در نامه، ژنرال آلن می گوید نیروهای ناتو بازآموزی درمتدهای کار برد زور علیه شورشیان در عین زمان حفاظت از غیر نظامیان افغان را فعالانه دنبال می کنند.

او به تمام واحدهای ناتو دستور داد باز آموزی را تا روز دوشنبه تکمیل کنند. ناتو حدود ۱۴۰ هزار سرباز در افغانستان دارد ، حدود ۱۰۰ هزار نفر از آنها آمریکایی هستند.

در این میان، مقامات ناتو می گویند روز یکشنبه در یک حمله خمپاره ای ناتو درناحیه «ژاری» در ایالت قندهار سه زن جانسپردند و دست کم یک کودک زخمی شد.

فرماندهان ناتو می گویند طالبان و شورشیان دیگر هنگام حمله به نیروهای امنیتی و مقامات افغان و اتحادیه منظما از غیر نظامیان افغان بعنوان سپرهای انسانی استفاده می کنند.

XS
SM
MD
LG