لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۲

کرزی: قاتل ربانی از پیام جعلی صلح استفاده کرد


کرزی: قاتل ربانی از پیام جعلی صلح استفاده کرد
کرزی: قاتل ربانی از پیام جعلی صلح استفاده کرد

حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان می گوید بمب انداز انتحاری که برهان الدین ربانی را کشت از یک پیام جعلی صلح از طالبان برای دسترسی به او استفاده کرد.
ربانی ، رییس شورایعالی صلح افغانستان، روز سه شنبه در خانه اش زمانی که مهاجم بمبی را که در عمامه اش پنهان کرده بود منفجر کرد کشته شد. ربانی رهبری کوشش برای یافتن یک راه حل سیاسی جهت پایان دادن به ۱۰ سال جنگ در کشور را بر عهده داشت.
پرزیدنت کرزی روز پنجشنبه گفت بمب انداز یک سی دی که گویا حاوی پیشنهاد صلح طالبان بود به مقامات ارائه داد.
کرزی که پس از ترور ربانی به کابل بازگشت، گفت یکی از مشاورانش، معصوم استنکزی، سی دی را به او ارائه داد. استنکزی در حمله مجروح شد. مقامات می گویند قاتل برای ملاقات با ربانی چهار روز در یک مهمانسرا در کابل در انتظار بود.
در کنفرانسی جداگانه، سخنگوی آژانس اطلاعاتی افغانستان گفت مقامات بر این عقیده اند تشکیلات رهبری طالبان - شورای کویته - در پشت سر ترور قرار داشت.
در مورد ادعای مسئولیت ترور اطلاعات ضد و نقیضی منتشر شده است.
یک سخنگوی طالبان به رویترز گفت گروه حمله را انجام داد؛ اما یک سخنگوی دیگر طالبان این ادعا را رد کرد و گفت گروه درباره ترور ربانی اظهار نظر نمی کند.
در خبری دیگر، ناتو می گوید یک نیروی امنیتی مشترک افغان و ناتو یک فرمانده طالبان را که هدف عملیات قبلی بود کشت. در جریان آن عملیات ۳۰ سرباز آمریکایی در سقوط هلیکوپتر کشته شدند.
اتحادیه می گوید قاری طاهر روز سه شنبه در حمله هوایی در ایالت وردک کشته شد.
ناتو می گوید طاهر رهبر ارشد طالبان در دره تنگی و هدف عملیات ۵ اوت بود.
در سقوط هلیکوپتر، که مسئولان آن چند روز بعد در یک حمله هوایی کشته شدند، ۷ سرباز و یک مترجم افغان نیز جانسپردند.
اطلاعیه ناتو حاکی است طاهر مسئول هماهنگ ساختن حملات علیه جنگجویان افغان و نیز آدم ربایی برای باجگیری و ربودن خودروها بود. او همچنین به استفاده از بمب های کنار جاده ای و راکت برای ارعاب مردم محل مشهور بود.

XS
SM
MD
LG