لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۱

عملیات مشترک نیروهای افغان و ناتو


عملیات مشترک نیروهای افغان و ناتو
عملیات مشترک نیروهای افغان و ناتو

مقام های افغان می گویند سربازان افغان و ناتو دست کم ۷۰ ستیزه جو طالبان را که به پایگاهی در نزدیکی مرز پاکستان حمله کردند کشته اند.

سخنگوی والی پکتیکا روز چهارشنبه گفت نیروی مشترک حمله را سه شنبه شب در ناحیه «برمل» دفع کرد.

به گفته ناتو گروه بزرگی از شورشیان با سلاح های سبک و آر پی جی به پایگاه حمله کردند. در این عملیات، نیروی هوائی ائتلاف به کمک سربازان شتافت. یک سخنگوی ناتو گفت در مورد وارد آمدن تلفات به نیروهای ائتلاف گزارشی نرسیده است.

سخنگوی والی پکتیکا گفت ستیزه جویان از منطقه مرزی آمده بودند.

در رویدادی دیگر، وزارت دفاع استرالیا روز سه شنبه از زخمی شدن ۳ سرباز آن کشور و دو سرباز افغان به ضرب گلوله یک سرباز افغان در پایگاهی در ولایت اروزگان در جنوب افغانستان خبر داد. سرباز مهاجم، که به نارنجک و آر پی جی مسلح بود، پس از حمله با استفاده از یک خودروی نظامی متواری شد. مقام ها در تعقیب این مهاجم هستند.

این حمله که در آن سه سرباز افغان نیز زخمی شدند، کمتر از دو هفته پس از حمله یک سرباز دیگر افغان به سربازان استرالیایی در جریان برگزاری یک رژه نظامی رخ داد که در آن ۷ سه سرباز جان سپرده و چندین نفر نیز زخمی شدند.

جولیا گیلارد نخست وزیر استرالیا روز چهارشنبه در ملبورن به خبرنگاران گفت درحالی که این حوادث «ناراحت کننده و دردآور» است، اما ماموریت کشور او در افغانستان باید ادامه یابد.

نخست وزیر استرالیا یادآور شد که آموزش برای این ماموریت بسیار مهم است و هدف سربازان این است که تروریست ها را از کشوری که در آن بتوانند برای «به راه انداختن خشونت در سراسر جهان» آموزش ببینند محروم کنند.

۱۵۵۰ سرباز استرالیایی در افغانستان هستند. این رقم از سربازان هر کشور دیگر غیر عضو ناتو بیضتر است. از زمان پیوستن استرالیا به عملیات در افغانستان به رهبری ناتو، دست کم ۳۲ سرباز جان خود را از دست داده اند.

XS
SM
MD
LG