لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۴

کرزی دور بعدی انتقال امنیتی در افغانستان را اعلان می کند


نفتکش منفجر شده در ولایت پروان در شمال کابل
نفتکش منفجر شده در ولایت پروان در شمال کابل

نیروهای امنیتی افغانستان به زودی کنترل امنیت در ۱۷ منطقه کشور را به دست خواهند گرفت.

در آستانه تکمیل خروج سربازان رزمی خارجی از افغانستان تا سال ۲۰۱۴، یک مقام ارشد افغان روز چهارشنبه گفت حامد کرزی رییس جمهوری دوم نوامبر برابر با ۱۱ آبان، دومین مرحله انتقال امنیتی را اعلام خواهد کرد.

اتحادیه ناتو قصد دارد کنترل کامل امنیتی را تا پایان سال ۲۰۱۴ به نیروهای افغانستان منتقل کند. این روند در ماه ژوئیه آغاز شد و پلیس و سربازان افغان تا کنون مسئولیت های امنیتی در چندین شهر و ولایت را به دست گرفته اند.

عبدالخالق فرهی، یک مقام ارشد دولت، روز چهارشنبه در جلسه ای گفت تمام یا بخش هایی از ۱۷ استان از ۳۴ ولایت در مرحله بعدی تحویل داده خواهد شد. وی جزییاتی ارائه نداد، اما ولایت های تخار، سرپل، سمنگان، پروان، بلخ و بدخشان در شمال، همچنین ولایت های هرات و نیمروز در غرب، در میان مناطقی هستند که امنیت محدود یا کامل آنها منتقل خواهد شد.

برخی از فرمانداران که در جلسه انتقال در کابل حضور داشتند نسبت به آمادگی نیروهای افغان برای به دست گرفتن امنیت، به ویژه در حالی که خشونت ها ادامه دارد، ابراز نگرانی کردند.

روز سه شنبه یک نفتکش در ولایت پروان در شمال کابل منفجر شد. این انفجار دست کم ۱۰ تن کشته و ۳۵ زخمی بر جا گذاشت.

مقام های افغان می گویند انفجار یک بمب مغناطیسی که به نفتکش وصل شده بود سوراخی در نفتکش به وجود آورد. مسئولیت حمله را، که در جاده ای در نزدیکی پایگاه هوایی بگرام، رخ داد کسی بر عهده نگرفته است.

در شرق کشور، ناتو اعلام کرد حمله شورشیان در روز چهارشنبه موجب کشته شدن یکی از سربازان اتحادیه شد. ائتلاف جزییات بیشتری ارائه نداد.

XS
SM
MD
LG