لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۱

پرزیدنت اوباما: آمریکا از همیشه به شکست دادن القاعده نزدیکتر است


پرزیدنت اوباما: آمریکا از همیشه به شکست دادن القاعده نزدیکتر است
پرزیدنت اوباما: آمریکا از همیشه به شکست دادن القاعده نزدیکتر است

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا می گوید آمریکاییان یک دهه پس از آغاز جنگ در افغانستان امن تر هستند.
آقای اوباما روز جمعه در بیانیه ای بمناسبت دهمین سالگرد حمله به افغانستان بفرماندهی آمریکا، به کسانی که در افغانستان خدمت کرده اند، از جمله نزدیک به ۱۸۰۰ عضو نیروهای مسلح آمریکا، و بسیاری از سربازان افغان و ائتلاف، که در جنگ کشته شده اند، درود فرستاد و ادای احترام کرد.
رییس جمهوری گفت آمریکا به جنگ ها در افغانستان و عراق «مسئولانه و از موضع قدرت پایان می دهد.» او همچنین گفت آمریکا از همیشه به شکست دادن القاعده نزدیک تر است.
کمتر از یک ماه پس از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، آمریکا با هدف یافتن اوسامه بن لادن رهبر القاعده و سرنگونی طالبان، یک کمپین نظامی را در افغانستان آغاز کرد.
یک دهه بعد، حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان می گوید دولت او و جامعه بین المللی در فراهم آوردن امنیت برای افغان ها ناکام مانده اند.
کرزی درمصاحبه ای با بی بی سی گفت ناتو، آمریکا و پاکستان باید در اوائل مناقشه بر از بین بردن امنگاه های طالبان متمرکز می ساختند. او بار دیگر ادعا کرد که برخی از عناصر در پاکستان از طالبان حمایت می کنند، اسلام آباد این اتهام را رد کرده است.
پیشتر، ژنرال بازنشسته استنلی مک کریستال در سخنانی در شب سالگرد جنگ گفت دشوار ترین کاری که در افغانستان باقی است ممکن است بوجود آوردن «یک دولت مشروع که مردم عادی بتوانند آنرا باور کنند و بتواند بعنوان وزنه متعادل کننده ای نسبت به طالبان خدمت کند» باشد.
مک کریستال، که از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۰ فرمانده نیروهای ائتلاف بود و ناچار شد در پی مصاحبه ای با یک مجله آمریکایی استعفا دهد، گفت جنگ در افغانستان با «نگرش ساده بینانه دهشتناکی» از تاریخ معاصر کشور آغاز شد.
تری پاتر، مشاور ارشد نشریه جینز دیفنس در گزارشی می گوید «زمان برای خروج از افغانستان بشکلی پذیرفتنی که زمان، پول و جان هایی را که در جریان توسعه ماموریت از ضد تروریسم به کشور سازی مصرف شد توجیه کند، سپری می شود.»
در حال حاضر، بیش از ۱۳۰ هزار سرباز بین المللی، که اکثر آمریکایی هستند، در افغانستان حضور دارند.
روز پنجشنبه صدها تظاهر کننده در کابل خواهان خروج فوری نیروهای بین المللی شدند.
روز پنجشنبه همچنین یک گروه آمریکایی طرفدار حقوق بشر از دولت اوباما خواست وضعیت هزاران شورشی مظنون که ارتش آمریکا بدون اتهام در پایگاه هوایی بگرام در افغانستان در بازداشت دارد روشن کند.

XS
SM
MD
LG